Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar Yunanistan’ın Son Çırpınışlarına Odaklandı

Piyasalar Yunanistan’ın Son Çırpınışlarına Odaklandı

Bugün de piyasaların odağında Yunanistan’ın borç sorunu yer alıyor. Bu akşam saat 20:00’de Euro Bölgesi liderleri Yunanistan’ın borç sorununa çözüm arayışı için bir toplantı düzenleyecek. Yapılacak bu toplantı öncesinde Euro Bölgesi maliye bakanları bir araya gelerek, durum değerlendirmesi yapacak.

Yunanistan Merkez Bankası’nın, Yunan bankalarını müzakereler konusunda uyardığı biliniyor. Akşam yapılacak toplantıda eğer bir anlaşma noktası sağlanamazsa yarın bankalar için oldukça zor bir gün olması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yunan bankalarının alabildiği acil likidite yardımının üst sınırını 6 gün içerisinde 3. kez yükseltti.

İsminin açıklanmasını istemeyen birinin Reuters’a verdiği bilgide, “Yönetim Kurulu acil likidite desteği sınırını yükseltti. İhtiyaç olması halinde derhal tekrar telekonferans düzenlenebilir,” şeklinde konuştuğu ifade edildi.

Avrupa Merkez Bankası 17 Haziran’da Yunan bankalarının alabileceği acil likidite desteği sınırını 84.1 milyar Euro’ya yükseltti. Gelen bir habere göre de bu miktarın Cuma günü 1.8 milyar Euro daha artırıldığı biliniyor.

Öte yandan Yunanistan Euro Bölgesi zirvesine az bir zaman kala kreditörlere yeni öneriler sunmaya devam ediyor.

Başbakan Aleksis Çipras’ın Avrupa Birliği liderlerine sunduğu öneri açıklanmadı ancak, Avrupa Komisyonu’nun bu öneriye olumlu yaklaştığı gelen haberler arasında.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in yardımcısı Martin Selmayr, Yunanistan’dan gelen öneriyi mesafe almak için iyi başlangıç olarak yorumladı.

Başbakan Çipras’ın sunduğu bu öneride, kreditörlerin talep ettiği harcama kesintileri ve vergi artışlarına ne kadar yer verildiği hakkında bir bilgi edinilmedi. Fakat bu tasarıyla birlikte Yunanistan için bir umut doğduğu düşünülüyor.

Yunanistan eğer müzakerelerde bir anlaşmaya varamazsa, bu ay sonunda IMF’e ödemesi gereken 1.6 milyar Euro’luk ödemeyi yapamayacak ve temerrüde düşecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum