Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar Her Şeye Rağmen Ticaret Anlaşması ve Tarifeleri Kaldırma Şansını Görüyor

Piyasalar, ticaret savaşından korkuyor olsa bile birinci aşama ticaret anlaşması ve tarifeleri kaldırma şansını görüyorlar.
Piyasalar Her Şeye Rağmen Ticaret Anlaşması ve Tarifeleri Kaldırma Şansını Görüyor
Yorum

Stratejistler, ABD ve Çin arasında ticaret anlaşması için hala bir şans olduğunu söylüyorlar. Üstelik piyasalarda, iki tarafın karşı karşıya gelebileceği şüphesi bulunmasın rağmen bu düşüncede olduklarını belirtiyorlar.

Tahvil piyasası, son oturumlarda verim düştüğü için bir anlaşma ihtimalinin azaldığına işaret ediyordu. Dow Jones Sanayi Ortalaması, bir Reuters bildirisinde anlaşmanın bu yıl yapılamayacağı ve 2020 yılına sarkacağı yönünde bilgilere yer verildi. Dow, bu haberle birlikte yaklaşık 250 puanlık bir düşüş kaydetti.

Washington’daki Fundstrat’ta stratejist olan Tom Block, “15 Aralık’taki tarifeler yalnızca birinci aşamanın bir parçası olarak veya bir anlaşmaya yakınlarsa durdurulur. 50-50’dan daha iyi olduğunu düşünmüyorum. Bu her gün değişir, ancak açıkça bugün iki hafta öncesine göre daha büyük bir risk var,” dedi.

Özellikle ABD Senatosu’nun Hong Kong protestocularını desteklemek için oy birliğiyle oy kullanması nedeniyle bir ticaret anlaşmasıyla ilgili şüpheler artıyor. Çin ise ABD’nin iç meselelere müdahale ettiğini söyledi. Şimdiye kadar Başkan Trump, Senato tasarısı hakkında bir şey söylemedi.

Stratejistler, Meclis’in Trump’ın Ukrayna ile ilişkilerine yaptığı duruşmaların temelinin aynı zamanda ihtiyatlılık yarattığını, ancak şu ana kadar piyasaları etkilemediğini belirttiler.

Bazı stratejistler kaygının, suçlamanın Trump’ı tüketebileceğini, onu Çin’den ve diğer konulardan ayıran, Çin’in daha güçlü bir ele sahip olduğunu hissetmesini sağlayacağı yönünde olduğunu ifade ediyorlar.

Block, “Görevden alma işleminin ticaretle ilgisi olduğunu sanmıyorum. Hong Kong ve Müslümanların zulmü hakkında çok endişeliyim. Çocukların öldürüldüğü Tienanmen Meydanı’nda bir durum varsa ve kanlı öğrenciler görüyorsanız ticaret anlaşması yapmaları çok daha zor olacaktır. Çinliler çok zeki ve sofistike. Suçlama yaygarası tarafından yoldan çıkmayacaklardır,” dedi.

Stratejistlere Göre Anlaşmanın Önündeki Engeller

Stratejistlere Göre Anlaşmanın Önündeki EngellerAnlaşmanın önündeki iki engelden birinin, ABD’nin Çin’in Hong Kong protestolarını ele almasına itiraz etmesi olabileceği söylendi. Diğerinin ise Çin’in mevcut müzakerelerde ne kadar kaldıraç kullandığını fazla tahmin olmak şeklinde yorumluyorlar.

BMO’nun oran stratejistlerinden biri olan Jon Hill, “Birinci aşamada yapılan bir işin bitmemesi her zaman riskli olmuştur. Başkan geçen haftaya kadar söyledi. Gürültülü bir süreç. S&P 500’e bakarsanız tüm zamanların rekorundan hala yüzde 1 yukarıda. Bu tam olarak endişeleri haykırmak değildir. Süper gürültülü bir işlem ve muhtemelen yaklaşık 30 dakika içinde çelişkili bir gelişme elde edeceğiz,” dedi.

Goldman Sachs ekonomistleri ise Çarşamba günü yayımladıkları bir notta, Hong Kong için yapılan Kongre oyu nedeniyle anlaşmadaki belirsizliğin arttığını söyledi. Bu iki sonucun anlaşma yapılmama olasılığını artırdığını söyledi.

Goldman Sachs ekonomistleri, “Bu tür bir anlaşmaya varmak için bazı Çinli yetkililerin teklifleri, bir tarife indiriminin birinci aşama anlaşmanın parçası olmasını beklediklerini öne sürdüğü için bazı tarife indirimlerinin gerekli olması muhtemeldir,” dediler.

Piyasa oyuncuları, birinci aşama anlaşmasının zamanlaması yüzünden hayal kırıklığına uğradılar. Şili hükümeti tarafından iptal edilmeden önce bu hafta başlarında yapılacak Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısında imzalanması bekleniyordu. Daha sonraki aşamada yapılan anlaşma ise fikri mülkiyet ve teknoloji transferleri konusundaki daha ince meseleleri ele alacak.

Stratejistler her iki tarafın da müzakerelerin devam etmesini ve bir sonuca varmasını sağlamakla ilgilendiğini düşünüyorlar. Çin, yeni tarifeleri önlemek ve ihracatına zarar veren tarifeleri geri almak istiyor. Trump ise ABD’deki işletmelere zarar gelmesini önlemek ve gelecek yıl yapılacak seçimlerden önce siyasi olarak bazı ilerlemeler göstermek için bir anlaşma yapmak istiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu