Paylaşım

Piyasalar TCMB Beklenti Anketini İzliyor


 

Önceki gün akşam açıklanan FED kararları sonrasında ülkelerin merkez bankaları yeni düzenlemeler için harekete geçti. Faiz artırımından sonra küresel piyasalar dalgalı bir seyir izlerken, yurtiçinde gözler TCMB anketine çevrildi.

Yurtiçi piyasalarda dikkatler bugün açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) beklenti anketinde toplanmış durumda. FED’in faiz artırımı kararı alması genel olarak piyasalarda olumlu karşılandı. Dün Philadelphia FED imalat endeksinin beklentilerin altında kalması ve cari işlemler açığının beklentilerden yüksek gelmesi sebebiyle ABD pay piyasalarında satıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones Endeksi %1,43, Standard&Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi %1,50 ve Nasdaq Endeksi %1,35 oranında değer kaybetti.

Dün 99,29 seviyesini gören dolar endeksi şu dakikalarda 98,80 civarında seyrediyor. Öte yandan uzmanlar FED sonrası piyasalarda görülen ılımlı seyrin yerini yön arayışının aldığını ifade ediyor.

Avrupa piyasalarında yukarı yönlü bir hareket söz konusu. Almanya’da açıklanan Ifo verilerinin beklentileri karşılamamasına rağmen pay piyasalarında yükseliş oldu. Almanya’daki DAX Endeksi %2,57, Fransa’daki CAC 40 Endeksi %1,14 ve İngiltere’deki FTSE 100 Endeksi %0,68 kadar artış gösterdi. Euro/Dolar paritesi 1,0860 seviyesinde seyrederken, analistler bugün açıklanacak olan Euro Bölgesi cari işlemler dengesinin yakından izleneceğini söylüyor.

Asya cephesine baktığımızda gelişmelerin negatif yönde olduğunu görüyoruz. Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) menkul kıymet alımında çeşitliliği genişletmesi ve elinde tuttuğu tahvillerin vadesini uzatmasıyla birlikte Dolar/Yen paritesi 121,76’ya geriledi. Nikkei 225 Endeksi ise günü %1,90 kayıpla tamamladı.

Bugün açıklanacak olan TCMB beklenti anketini yakından takip eden yurtiçi piyasalarında rüzgarlar pozitif esiyor. BIST 100 Endeksi dün günü %1,21 artışla 73.712 puandan kapadı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın