Paylaşım

Piyasalar Haftanın Son İşlem Gününe de Güçlü Başladı


 

Döviz piyasalarındaki güçlü seyir haftanın son işlem gününde de devam ediyor. Dolar 4,45, Euro 5,26 liradan işlem görüyor. Piyasalardaki son durum haberimizde...

Döviz kurları haftanın son işlem gününde de yüksek seyrini sürdürüyor. Dolar neredeyse tüm para birimleri karşısında değer kazandı. Küresel anlamdaki bu yükseliş Dolar/TL üzerinde de sert bir şekilde hissediliyor. Zira dolardaki artıştan en fazla etkilenen ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yayınlanan rapora göre; dolardaki yükseliş karşısında para biriminin kırılganlığı artan üç ülke Türkiye, Arjantin ve Ukrayna oldu. Peki, haftanın son işlem gününde piyasalarda son durum nedir?

Dolar bu sabah en yüksek 4,4747’i gördükten sonra, saat 09:50’de 4,45 liradan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda Euro kuru ise 5,26 lirada seyrediyor. Dün doların küresel anlamda güçlenmesiyle kur günü 4,4589 liradan tamamlamıştı. ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinin ve dolar endeksinin yükseliş eğilimin sürmesi, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Dolar endeksi analistlerin direnç seviyesi olarak değerlendirdikleri 93,5’i test ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak %3,1’leri bulmuş durumda.

Analistler kurda 4,40 liranın kısa vadede destek seviyesi olarak öne çıkacağını belirtiyor.

Tarihi zirve olan 4,5011 ise direnç seviyesi olarak değerlendiriliyor. Dolar bu hafta diğer tüm gelişen ülke para birimleri karşısında güçlenirken, TL karşısında %3,35 oranında değer kazandı. Bugün piyasaların radarında yurt içinde konut satışları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı beklenti anketi, yurt dışında Euro Bölgesi dış ticaret dengesi verileri yer alıyor olacak.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın