Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar FOMC Üyelerinin ve AMB Başkanı Draghi’nin Konuşmalarını İzliyor

Yurt içi piyasalar bayram dönüşü ilk haftayı, yurt dışı gündemini fiyatlayarak geçiriyor. 4 FOMC üyesinin ve AMB Başkanı Mario Draghi'nin konuşmaları bekleniyor. İşte detaylar;
Piyasalar FOMC Üyelerinin ve AMB Başkanı Draghi’nin Konuşmalarını İzliyor

Yurt içi piyasalar Ramazan Bayramı tatiline dolar, altın ve borsa bazında düşüş kaydederek girmişti. Dolar 4,70 – 4,75 bandında dalgalanırken, seçim belirsizliğinin artmasıyla birlikte borsa 93 bin puan seviyelerinden geziyor. BIST 100 endeksi yıllık bazda yüzde 19,04 oranında ekside seyrediyor ve 93.368,57 puandan işlem görüyor. Bugün akşam saatlerinde yapılacak 5 konuşma ise merakla bekleniyor.

Ekonomik takvim programına baktığımız zaman, 4 FOMC üyesi ve AMB Başkanı Draghi tarafından yapılacak konuşmalar dikkat çekiyor.

4 FOMC Üyesi ve Draghi Konuşacak

Federal Açık Piyasa Komitesi Üyesi William Dudley‘in konuşması ile başlayacak olan seri, özellikle dolar kurunda hareketliliğe neden olabilir. Aynı zamanda Dudley ile John Williams‘ın, izlenen politika üzerine önemli yorumlarda bulunması bekleniyor. William Dudley, New York FED Başkanlığı görevindeyken, John Williams San Francisco FED Başkanlığı görevini sürdürüyor. Her ikisinin de oy hakkı bulunuyor.

Diğer iki FOMC üyesi konuşması ise eski FED Guvernörü Elizabeth A. Duke ve Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic tarafından yapılacak.

FED Üyesi Konuşmaları Takip Edilecek

FOMC üyelerinin yapacağı konuşmalarda faiz artırım politikasına dair işaretler aranacak. FED 14 Haziran’da 24 baz puanlık artırımı yapmıştı. Ardından kimi üyeler 3 tane kimileri ise 6 tane faiz artırımı yapılması gerektiğini dile getirmişti. Yıl genelinde 4 faiz artırımı yapılması görüşü güçlenirken, özellikle oy hakkı bulunan üyelerin konuşmaları merakla bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin ise tahvil alım programı ile ilgili önemli bilgiler vereceği düşünülüyor.

Mario Draghi Konuşması İzlenecek

Bankanın tahvil alımlarını kademeli olarak azaltma kararının etkileri, hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda hissedilmişti. Bu akşam saatlerinde Draghi tarafından yapılacak konuşmada ise teşvik sonrası programın detayları hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Draghi, Aralık ayına kadar net varlık alımlarının bitirilmesi kararına karşın önemli miktarda parasal teşvikin sonrasında da geçerli olacağını daha önce söylemişti. Faiz artırımının en azından 2019 yazına kadar gerçekleşmeyeceği de ifade edilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum