Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar Düşük Gelen Enflasyon Sonrası Faiz İndirimini Tartışıyor

Haftanın ilk işlem gününde gelişen ülke para birimleri değer kazanırken TL’de düşüş yaşandı. Bunun sebebi ise gerileme kaydeden Kasım enflasyonu sonrası piyasaların faiz indirimini tartışması oldu.
Piyasalar Düşük Gelen Enflasyon Sonrası Faiz İndirimini Tartışıyor

Aralık ayının ilk ekonomik verisi Kasım ayı tüketici fiyatları endeksi oldu. TÜİK tarafından açıklanan rakamlar, enflasyonun Kasım ayında %1,44 gerilediğini ve yıllık %22,62 oranında geldiğini ortaya koydu. Bu iyimser tablo piyasada pozitif karşılandı ancak diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyondaki yavaşlama nedeniyle faiz indirimine gideceğine dair bir endişe doğdu.

Dolar kuru iyi gelen enflasyon rakamları sonrası dün 5,14’e kadar geriledi. Fakat bir yandan petrol fiyatlarındaki sıçrama, bir yandan faiz indirim söylentileri derken 5,30 sınırına dayandı. Saat 11:40 itibarıyla ise 5,27 lirada seyrediyor. Ekonomistler beklentilerin üzerinde gerileme kaydeden enflasyon sonrasında, faiz indirimi ihtimallerini değerlendirmeye başladı.

Türk lirası piyasalarda oluşan faiz indirimi beklentisi ile dün %1,1 gerileme kaydetti.

Dün gelişen ülke para birimleri değerlenirken, Türk lirası dolar karşısında %1,1 oranında değer kaybetti. Merkez Bankası Nisan ayından bu yana 1000 baz puanlık bir faiz artışı yaptı. Genel olarak beklenti 2019 yılı sonlarına doğru bir faiz indirimi olması yönünde. Fakat beklentilerin üzerinde yavaşlama gösteren enflasyon sonrası faiz indirimi gündemin en çok konuşulan konusu oldu.

Dolar kuru Ağustos ayında 7,24’e kadar yükselerek tarihi rekorunu kırmıştı. Türk lirası o dönemden bugüne kadar dolar karşısında bir hayli toparlandı. Dün açıklanan enflasyon rakamları sonrası 5,14’e kadar gerilese de çıkan faiz indirimi söylentileri bu seviyede tutunmasını engelledi.

ABN Amro Bank Ekonomisti Nora Neuteboom, enflasyonun 2019 yılının ilk çeyreğinde zirve yapacağını düşünüyor.

Merkez Bankası’nın gelecek yılın ortalarına doğru faiz indirimi yapacağını düşünen Neuteboom, eğer piyasaların hazır olmadığı bir dönemde, sene başında indirime başlanırsa lirada volatilitenin geniş olabileceğini öngördü.

Nomura ekonomistlerinden İnan Demir ise enflasyonda ancak kur şokunun etkisinin biteceği, 2019 yılının üçüncü çeyreğinden sonra bir düşüş olacağını belirtti. Kasım enflasyon verilerinin Merkez Bankası’nın faiz indirimini gelecek yılın ikinci yarısına ertelemesine neden olabileceğini söyleyen Demir, Türk lirasındaki istikrar nedeniyle beklenenden daha erken bir faiz indirimi riskinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ekledi.

Capital Economics’in yaptığı değerlendirmede faiz indirimi ihtimalinin gittikçe arttığı ifade edildi.

Capital Economics Gelişen Piyasa Ekonomisti Jason Tuvey, liradaki güçlenme, düşük enflasyon ve zayıf ekonomik aktivite nedeniyle daha fazla faiz artışı ihtimalinin neredeyse tamamen yok olduğunu söyledi. Merkez Bankası’nın para politikasını gevşetmesi için siyasi baskı da göz önünde bulundurulduğunda, daha erken ve daha agresif bir faiz indirimi ihtimalinin gittikçe arttığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum