Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar Durgunluk Riski Olan İngiltere ve Almanya Büyüme Verilerine Kilitlendi

Piyasalar, dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki İngiltere ile Almanya'nın büyüme verilerine kilitlendi.
Piyasalar Durgunluk Riski Olan İngiltere ve Almanya Büyüme Verilerine Kilitlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcılar son zamanlarda küresel büyümenin hızına ilişkin endişelerini bir kenara bırakarak, ABD-Çin müzakerelerinde birinci aşama iyimserliğini tercih etti. Ancak uzmanlar bu hafta Avrupa’dan gelecek verilerin, modu değiştirebileceğini söyledi.

Nitekim Almanya Perşembe günü açıklayacağı verilerde resesyonda olduğunu gösterebilir. Zaten Reuters anketine katılan ekonomistler de dünyanın dördüncü en büyük ekonomisinin, üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 daralarak, ardışık iki negatif büyüme kaydedeceğini öngördü.

Diğer taraftan, ticaret savaşından ve otomobillere olan küresel talebin azalmasından etkilenen Almanya’nın durumu ucuz atlatma ihtimalinden de bahsedildi.

Almanya İngiltere GSYİH Açıklaması İhracat Eylül ayında beklenmedik şekilde toparlanarak önceki aya kıyasla yüzde 1.5 arttı. Ağustos verileri de yukarı doğru revize edildi. ING’nin baş Alman ekonomisti Carsten Brzeski, müşterilerine notunda Almanya’nın son dakikada başka bir daralmadan kaçınabileceğini belirterek teknik bir resesyonun henüz son karar olmadığını söyledi. Ekim ayında Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da ülkede belirgin bir resesyon tehlikesinin olmadığı bildirilmişti.

ING ekonomisti de; “Gerçek şu ki, Alman ekonomisi bir yıldan fazla bir süredir fiili durgunluk gösteriyor. Bu açıkça neşelenilecek bir şey değil” dedi.

Ayrıca takvimde FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisi konusunda Kongre’de vereceği ifade ve Trump’ın konuşması da var. Ama her şeyin ötesinde İngiltere bugün GSYİH verilerini rapor edecek. Ülke ekonomisi, ikinci çeyrekte 2012’den bu yana ilk kez küçülerek endişeleri artırmıştı. Ne var ki Reuters anketine göre ekonomistler ülkenin Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0.4 büyüme kaydederek durgunluktan kaçınacağını tahmin etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu