Paylaşım

Piyasalar Bu Hafta Merkez Bankaları Kararlarına Odaklanacak


 

Bu hafta piyasalar merkez bankalarının faiz kararlarını takip ediyor olacak. TCMB ve AMB'nin Perşembe günü yapacağı açıklamalar piyasalara yön verecek.

Bu hafta piyasalara merkez bankası kararları damgasını vuracak. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararları beklenirken, yurt dışında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları yakından izleniyor olacak.

Piyasalar enflasyonda düşüş beklenmesi nedeniyle, TCMB’nin faiz değişikliği yapmayacağını düşünüyor.

Son dönemde kurdaki oynaklığa rağmen piyasalar Merkez Bankasından bir faiz değişikliği beklemiyor. Odeabank Ekonomik Araştırmalar Direktörü Ali Kırali, Merkez Bankasının faiz artırımı yapmasının Türk finansal varlık fiyatlarını destekleyeceğini ve enflasyondaki bozulmayı sınırlandırılacağını düşünmelerine rağmen, faizleri sabit tutulacağını öngördüklerini belirtti.

Perşembe günü piyasaların nefeslerini tutarak izlediği bir diğer gelişme ise Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararları olacak.

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın da faizlerde değişikliğe gitmesini öngörmüyor. AMB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarının merakla beklendiği kararlarda, parasal genişleme programı hakkında işaretler alınmaya çalışılacak. Ekonomistler 60 milyar Euro’luk varlık alımlarının 30 milyar Euro civarına düşeceğini tahmin ediyor.

HSBC Portföy Yönetim Stratejisti İbrahim Aksoy, 60 milyarlık Euro varlık alım programının 9 aylık süreçte azaltılması gerektiğini ifade etti

Aksoy’a göre, piyasa bilançonun 270 milyar Euro daha büyütülmesini bekliyor. Bunun yanında daha düşük bir rakamın Euro-pozitif, daha yüksek bir rakamın Euro-negatif olarak algılanabileceğini söyledi.

Piyasaların merakla beklediği bir diğer konu ise yeni ABD Merkez Bankası (FED) başkanının kim olacağı!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kasım ayının başındaki Asya gezisi öncesinde kararını açıklaması bekleniyor. Trump’ın yeni başkanlık için düşündüğü en kuvvetli adaylar arasında; Stanford Üniversitesi Ekonomisti John Taylor, FED yöneticilerinden Jerome Powell ve şu anki FED Başkanı Janet Yellen yer alıyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın