Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar Daha Önce Hiç Anlaşmasız Brexit’e Benzer Bir Şey Görmedi

S&P’nin eski kıdemli bağımsız analisti Moritz Kraemer, piyasaların daha önce hiç anlaşmasız Brexit’e benzer bir şey görmediklerini söyleyerek uyarıda bulundu.
Piyasalar Daha Önce Hiç Anlaşmasız Brexit’e Benzer Bir Şey Görmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin eski kıdemli analistlerinden olan Moritz Kraemer da anlaşmasız Brexit hakkında uyarıda bulunanlar arasına katıldı. Dün verdiği bir demeçte endişelerini dile getiren Moritz Kraemer; “şu andaki seviyelerde piyasaların anlaşmasız bir Brexit için hazırlıksız olduğu aşikar” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Önde gelen stratejist ayrıca piyasa katılımcılarının dünyanın beşinci en büyük ekonomisinin bilinmeyen bir Brexit sonrasına itilmesinin riskini tam olarak değerlendiremediklerini ve piyasaların daha önce hiç anlaşmasız Brexit’e benzer bir şey görmediklerini vurguladı.

Sterlinin ve Birleşik Krallık’ın FTSE 100 Endeksi’nin anlaşmasız bir Brexit riskini tam olarak yansıtıp yansıtmadığı yönündeki soruya ise öyle düşünmediğini söyleyerek yanıt verdi.

Moritz Kraemer Anlaşmasız Brexit Bunun tam olarak dahil edilmediğini dile getiren Kraemer düşüncesini; “çünkü piyasalar bunun gerçekten ne anlama geldiğini belirlemeye çalışırken anlaşılır biçimde zor zamanlar geçiriyor, daha önce hiç böyle bir şeye benzer süreçten geçmedik” sözleriyle açıkladı. Bu noktada anlaşmasız bir senaryonun genellikle İngiltere’nin AB’den hiçbir resmi ilişki olmaksızın ayrılması ve Dünya Ticaret Örgütü’nün ticaret kurallarına dayanması gerektiği şeklinde düşünüldüğü hatırlatıldı.

Birleşik Krallık’ın para birimi de büyük ölçüde Brexit görüşmeleri sırasında bir korku barometresi olarak görülmüştü.

Moritz Kraemer Anlaşmasız Brexit Piyasalarda Hiç GörülmediKaldı ki sterlin geçtiğimiz hafta yükselmiş politik kargaşa arasında dik kayıplar yaşamıştı. Pazartesi günü öğleden sonra da sterlinin dolara karşı yüzde 0.1 seviyesinde düşüş gösterdiği öğrenilmişti. İngiliz para birimi, hükümetin AB ile taslak bir anlaşmaya varmasından önce bu ayın başlarında 1.3176 dolara kadar yükselmişti.

Tüm bunların yanında Barclays’te Avrupa hisse senedi stratejisi başkanı olan Emmanuel Cau da dünkü açıklamasında; “piyasada ifade edilen olumsuzluk göz önüne alındığında, Birleşik Krallık borsaları için risk kazanç oranının pozitif olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla yumuşak ya da anlaşmasız bir Brexit görmeleri halinde, yerel stokların ve FTSE 250’nin önemli bir rahatlama yaşayacağını düşündüklerini aktardı.

Emmanuel Cau Brexit Yorumu Geçtiğimiz hafta yerli ev geliştiricilerinde ve bazı İngiltere merkezli bankalarda görülen keskin düşüşlerin piyasa katılımcıları tarafından bir fırsat olarak değerlendirilip değerlendirilmemesi gerektiği yönündeki sorulara da; “evet, fırsat olarak görülmeli” diyerek cevap verdi. Son olarak da “Yatırımcılar için tavsiyemiz aşırı tepki göstermemeleri, İngiltere ve AB’nin Brexit görüşmelerinde çok yoğun bir hafta yaşanacak” diyerek öneride bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum