Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasa Yapıcılığı Üstlenecek 11 Banka Belirlendi

Bakanlık, gerekli kriterleri sağlayan 11 bankanın 2023 yılında piyasa yapıcısı olarak faaliyet göstermesine karar verdi.
Piyasa Yapıcılığı Üstlenecek 11 Banka Belirlendi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı her yıl olduğu gibi 2023 yılı için de piyasa yapıcı olarak faaliyet gösterecek bankaların listesini açıkladı. Bakanlık, piyasa yapıcılığı sisteminde yer alan ve bu sisteme dahil olmak isteyen bankalar için gerekli kriterleri 16 Aralık’ta yayımladı.

26 Aralık’ta yayımlanan basın duyurusunda ise başvuru yapan bankalardan gerekli kriterleri karşılayanların isimleri paylaşıldı.

Buna göre 2023 yılında piyasa yapıcı olarak faaliyet gösterecek olan 11 banka: Akbank, Denizbank, HSBC Bank, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası olarak sıralandı.

Piyasa Yapıcılığı Ne Demek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) ait kaynaklarda piyasa yapıcısı ifadesi, devlet iç borçlanma senetlerinin birincil piyasasında talep yaratmak ve ihracı gerçekleştirilen kıymetlerin ikincil piyasada aktif işlem görmesini sağlaması amacıyla faaliyette bulunmak üzere, devlet tarafından seçilen finansal kurumlar olarak tanımlanıyor.

Banka ve diğer bazı finansal kuruluşlar arasından belli kriterlere göre seçilen piyasa yapıcılar, ikincil piyasalarda aralıksız işlem yapmak, kotasyon vermek, bir ihracın belli bir miktarını satın almak gibi yükümlülüklere sahipler.

GCM Yatırım Banner

TCMB, piyasa yapıcılığı sitemi ile kamu finansmanının piyasa kaynaklı gerçekleştirilmesinin sağlanması, dolaylı para politikası araçlarının piyasa kaynaklı kullanımının kolaylaştırılması ve etkinleştirilmesi, devlet iç borçlanma senetlerinin ihraç yöntemlerinden biri olan ihale sisteminin desteklenmesi, istikrarlı ve öngörülebilir ihraç politikası oluşturma hedeflerine ulaşılmasını amaçlıyor.

Piyasa Yapıcısı Olarak Seçilen Bankaların Hisse Performansları

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yılın son işlem günlerini yaşarken, yurt içi piyasalarda sert fiyat dalgalanmalarına tanık oluyoruz. Bugünkü işlemlerde hisse senedi piyasalarında çok ciddi satışlar hakim. BIST 100 endeksi günün ikinci yarısında hafif bir toparlanma gösterse de yüzde 0,50 ekside seyrediyor.

Sektör endekslerinin neredeyse hepsinde düşüş yaşanırken, banka hisselerinde de eksi yönde fiyatlamalar yaşanıyor. Peki, Bakanlığın piyasa yapıcısı olarak belirlediği bankaların hisselerinde durum nedir hızlıca göz atalım.

Akbank (AKBNK) hisse senedi fiyatı saat 13.00 sularında yüzde 0,10 düşüşle 19,90 liradan işlem görüyor. Son bir ayda yatırımcısına yüzde 18, bir yılda yüzde 162 kazandıran banka hisseleri, haftalık bazda negatif bölgede hareket diyor.

An itibarıyla yüzde 0,09 artıda işlem gören QNB Finansbank (QNBFB) hisselerinde haftalık kayıp yüzde 4’e yaklaşmış durumda. Güncel fiyatı 54 lira olan banka hisseleri bir ayda yüzde 20, bir yılda yüzde 26 oranında prim yaptı.

Banka Hisselerindeki Anlık Durumu Görmek için Tıklayın

Geçen haftanın genelinde tavan fiyattan işlem gören Halkbank (HALKB) hisseleri yüzde 1,22 düşüş gösterdi. 13,71 lira olan güncel fiyatın yıllık zirvesi 16,64’ü işaret ediyor. Hisseler son bir hafta içinde yüzde 6’ya yakın gerilerken, bir ayda yüzde 40, bir yılda ise yüzde 192 yükseldi.

İş Bankası hisseleri yüzde 0,62 artıda 13,06 liradan işlem görüyor. ISCTR kodlu hisseler bir ayda yüzde 27, bir yılda yüzde 277 oranında artış gösterdi.

Piyasa yapıcısı olarak seçilen son iki bankadan Vakıfbank (VAKBN) ılımlı pozitiflik sergilerken, yatırımcısına aylık getirisi yüzde 28, yıllık getirisi yüzde 220 oldu. Bir yılda yüzde 234 kazandıran Yapı Kredi Bankası (YKBNK) ise an itibarıyla yüzde 0,83 düşüşle işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.