Yatırım yapmaya başla!

ABD Piyasa Takipçileri FED’in Likidite Enjektesinden Fazlasını Yapıp Yapmadığını Sorguluyor!

ABD piyasalarını yakından izleyen bazı takipçiler, Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) repo piyasalarını sakinleştirmek adına piyasaya likitide enjekte etmekten başka bir girişimde bulunup bulunmadığını merak ediyor.
ABD Piyasa Takipçileri FED’in Likidite Enjektesinden Fazlasını Yapıp Yapmadığını Sorguluyor!

Wall Street’teki gelişmeleri izleyen bazı sıkı takipçiler, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ülkenin repo piyasasında sakin bir ortam sağlamak adına aylardır süren “likidite enjekte etme” olayı dışında bir şeyler yapıp yapmadığını öğrenmek istedi. Bu konuda görüş bildiren analistlerden bir kısmı bankanın tek hamlesinin bununla sınırlı kalmadığına ve daha fazlasını yapıyor olabileceğine dikkat çekti.

Bilindiği gibi FED bir süredir repo piyasalarındaki sakinliği sağlamak için likidite enjekte etme hamlelerinde bulunuyor ve bu durum gözlemcilerin dikkatini çekerken aynı zamanda ülkenin yayın organlarında da manşetlerde yer alıyor.

FED Repo Piyasalarında Sakinlik SağlıyorNew York FED’in yabancı rezerv repo havuzundaki miktar Eylül ayının ortasında 306 milyar dolara ulaşarak zirveyi yakalamıştı. Bu tutar şimdilerde %18 azalma kaydetti. Bu azalmanın FED’in 3 ay boyunca devam eden karışık ortamın ardından repo piyasasında düzenli bir ortam oluşturmak için “bankacılık sisteminde rezerv oluşturma” hedefiyle uyum sağlaması dikkat çekiyor.

Wrightson ICAP’ten Lou Crandall ve Bank of America stratejisti Mark Cabana, konuyla ilgili farklı bir iddia ortaya attı. Cabana, bankanın kasıtlı olarak kurumları repo ve ters repo programlarının (RRP) dışında bırakabiliyor olabileceğinden şüphelendiğini belirtti. Yabancı ters repo havuzları yabancı merkez bankaları tarafından kullanıldıkları takdirde rezervler sistem dahilinden çıkıyor ve merkez bankasının arz yenileme faaliyetlerinin aleyhine işliyor.

Rezervlerin ya da diğer bankaların FED’de park ettiği nakit paraların bir hayli azalması reponun bundan üç ay önce kontrolden çıkmasına neden olmuştu.

Repo Üç Ay Önce Kontrolden ÇıktıBunun sonucunda merkez bankası tarafından rezervlerin gecelik ve kısa vadeli repo operasyonlarıyla geçici olarak yenilenmesi süreci başlatıldı. Diğer taraftan Pazartesi günü 15 günlük repo ihalesine en yüksek tutarın altında talep gelmesi, yıl sonu fonlama baskısının azaldığına bir sinyal olabileceği şeklinde yorumlara neden oldu.

FED Başkanı Jerome Powell’ın bankanın piyasadan tüm volatiliteyi devre dışı bırakmaya çalışmadığını söylemesi, ABD’de repo piyasasının kararsız seyretmesi durumunda bankanın finansal sistem üzerinde hak sahibi olmadığı yönünde mesajlar verdiği şeklinde değerlendirilecek. Fakat bu durum başta politika yapıcılar ve piyasalar tarafından kabul edilebilir bir durum değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum