Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar Öngörülemez Trump’ın 15 Aralık Kararıyla Yönlendirilecek

Ticarette geri sayım devam ederken Trump’ın 15 Aralık kararı, piyasaları yönlendiren faktör olacak.
Piyasalar Öngörülemez Trump’ın 15 Aralık Kararıyla Yönlendirilecek

Trump yönetiminin Çin’de yeni tarifeler için 15 Aralık son tarihi büyü önem taşıyor ve çoğu stratejist, görüşmeler devam ederken, diğer ihtimali göz ardı etmemekle birlikte tarifelerin ertelenmesini bekliyor.

Leuthold Group’un baş stratejisti olan James Pauslen, bu haftaki en büyük şeyin bulduğunu ve Trump’ın tarifeleri yükselteceğini düşünmediğini söyledi. Ancak Başkan Donald Trump’ın öngörülemeyen doğasının, son tarih yaklaşırken ne olacağını söylemeyi gerçekten imkansız hale getirdiğini de ekledi.

Daha geçen hafta Trump, Brezilya, Arjantin ve Fransa’ya yeni tarifeler getireceğini söylemişti.

Trump, Brezilya, Arjantin ve Fransa Tarife Aynı zamanda birinci aşama için ileri tarihe işaret ederek piyasaları sarsmıştı. Bir zamanlar kendisini “tarife adamı” olarak adlandıran Trump, pazarlara tarifeleri istediğini elde etmenin bir yolu olarak gördüğünü ve tüccarlara tarifelerin uzun süre civarda olabileceğini hatırlattı. Sonuçta ticaretin önümüzdeki hafta piyasalar için en önemli olay olması kuvvetle muhtemel ve bununla birlikte Çarşamba günkü FED kararı ile İngiltere seçimleri de merakla bekleniyor.

Nitekim Çin anlaşması olmazsa, stoklar yuvarlanabilir, Hazine gelirlerini düşebilir ve yatırımcıları diğer güvenli limanlara yönlendirebilir.

Çin Anlaşması Olmazsa Piyasa SarsılırÖte yandan Fed yetkililerinin bu haftaki toplantıda faiz oranlarını değiştirmeleri beklenmese de repo işlemleri hakkında tartışacakları düşünülüyor. Gelecek haftadaki ekonomik raporlara Çarşamba günü açıklanacak tüketici enflasyonu da dahil ki bu FED için önemli bir veri olabilir.

Öte yandan yetkililer görüşmelerin iyi gittiğini söylese de Cuma günü itibariyle Beyaz Saray, Çin ile anlaşmaya daha yakın gözükmedi. Ve anlaşma yapılmadığı takdirde 15 Aralık tarifelerinin yürürlüğe gireceği daha önce söylenmişti.

Strategas’ta politika araştırması başkanı olan Dan Clifton, önümüzdeki hafta yapılacak bir anlaşmanın düşük olasılıklı göründüğünü belirtti ve şöyle konuştu: “Şu anda pazarın odaklandığı şey, 15 Aralık’ta yürürlüğe giren tarifelerin olup olmayacağı. Bu konuda epey ayrılık yaşanıyor. Burada neler olduğu ve bir gecede Çin tarafından alınacak eylemlerin, bir tekmeye hazırlanıyoruz gibi göründüğünü düşünüyorum.”

Clifton ayrıca tarifelerin askıya alınsa bile bunun ne kadar süreceğinin belli olmayacağını vurguladı.

Trump 15 Aralık Tarife Ne Yapacağı Bilinmiyor “Bunlar cevaplanması gereken daha büyük sorular olacak. Bu şu anda gerçekten siyasetle ilgili. Başkanın, büyük yapısal reformlar olmadan anlaşmayı kesmesi mi yoksa çekip gitmesi mi daha iyi bir fikir? Bu, 15 Aralık’tan sonra gerçekleşmesi gereken daha büyük tartışma.” diyen Clifton, yönetimdeki bazı isimlerin anlaşmamaya yöneldiğinden endişelendiğini belirtti.

Ticaret savaşları ısındığında Trump’ın onay notunun düştüğünü ve bu durumun, istediği her şeyi alamamasına rağmen Trump’ı Çin’le anlaşmaya motive edebileceğini öne sürdü. Wells Fargo stratejisti Michael Schumacher ise temel senaryosunun birkaç ay içinde imzalanacak bir ticaret anlaşması olduğunu belirtti. Ancak başka bir sonucu tamamen dışlayamayacağını ekledi. Trump’ın tarifeleri birkaç hafta için ertelemesine şaşırmayacağını ama aynı zamanda bunu yapmayabileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum