Yatırım yapmaya başla!

Piyasalardaki Olumlu Havayla Birlikte Türk Lirası Yükselmeye Devam Ediyor

Türkiye’de Fitch tarafından yapılan enflasyon düşüşünün hızlanacağı yönündeki açıklama, Merkez Bankası döviz rezervlerindeki artış ile 5 yıllık CDS’lerdeki düşüş gibi etkenler Türk lirasının değerini yükseltti. İşte detaylar;
Piyasalardaki Olumlu Havayla Birlikte Türk Lirası Yükselmeye Devam Ediyor

Uluslararası piyasalardaki olumlu havayla birlikte gelişen ülkelerin piyasa ve para birimlerinde pozitif yönde gelişmeler kaydedildi. Türkiye’de Fitch’in enflasyon düşüşünün hızlanacağını bildirmesi, Merkez Bankası döviz rezervlerindeki artış ile 5 yıllık CDS’lerdeki düşüş Türk lirasını olumlu yönde etkiledi. Dolar ise 5.7290 TL’ye kadar düştü.

Dün güne 5.80’in altında başlayan dolar, uluslararası piyasalarda kendini gösteren olumlu havayla birlikte düşüşünü sürdürdü ve 5.7290 liraya kadar indi. Önceki gün kur, 5.9250 liraya kadar çıkmasının ardından akşam saatlerinde 5.84 lira seviyelerindeydi.

Fed’in aldığı karar, tüm gelişen ülke para birimlerine olumlu yönde yansıdı.

Fed'in Aldığı Karar Gelişen Ülke Para Birimlerine Olumlu YansıdıAmerikan Merkez Bankası’nın (Fed) kararının ardından önceki gün kur 5.7750 liraya kadar gerilemiş, güne 5.78 lira civarında başlangıç yapmıştı. Daha sonra gerilemesini hızla devam ettiren dolar, 5.72’ye kadar düştü. Serbest piyasada 5.7500 liradan kapanış yaptı ve bankalararası piyasadaki son işlemler ise 5.7609 liradan gerçekleştirildi. Fed’in aldığı karar tüm gelişen ülke piyasalarını iyi yönde etkiledi.

Dolar Kurundaki Değişimleri Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Diğer yandan Türk lirası Euro’ya karşı da güçlenirken, Borsa İstanbul da yükseliş kaydetti. 6.4811 liraya kadar düşen Euro, serbest piyasada günü 6.5110 liradan bitirdi. Bankalararası piyasada ise Euro’da son işlemler 6.5174 liradan gerçekleştirildi. Borsa İstanbul günü %0.09 düşüş kaydederek, 94 bin 157 puandan kapanış yaptı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings İdari Direktörü Edward Parker, Londra’da düzenlenen bir konferansta baz etkisine dikkat çekti.

Fitch Ratings Konferansta Baz Etkisine Dikkat ÇektiParker, Türkiye’de enflasyondaki düşüşün hızlanmasını beklediklerini açıkladı. Ayrıca cari açıktaki düşüşe vurgu yaparak Türkiye’de geçtiğimiz yazdan şuana kadarki gelişmelerin dikkat çekici olduğunu belirtti. Bununla birlikte Fitch’in pozitif görünüme geçebilmek için çok daha fazla ilerleme kaydetmesi gerektiğini aktardı.

Türkiye’de cari açığın düştüğüne değinen Parker, “Türkiye’nin geçtiğimiz yazdan bu yana (cari açıkta) yaşadığı düzeltme dikkati çekici. Bununla birlikte Fitch’in pozitif görünüm belirlemesi için daha fazla ilerleme görmesi gerekiyor. Öte yandan Türkiye’de kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranı düşük kalmayı sürdürecek.” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervlerindeki artış, piyasaları olumlu yönde etkileyen bir diğer gelişme oldu.

Merkez Bankası'nın Brüt Döviz RezervleriDün Merkez Bankası’ndan gelen ve piyasalarda olumlu etki yaratan bir gelişme olarak, Merkez Bankası Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre 14 Haziran günü Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 859 milyon artış kaydetti ve 75 milyar 755 milyon olarak gerçekleşti. Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçtiğimiz hafta 1 milyar 26 milyon dolar arttı ve 97 milyar 407 milyon dolara yükseldi.

Yine istatistiklerden ulaşılan verilere göre, brüt döviz rezervleri 7 Haziran ile biten haftada 74 milyar 896 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Bahsedilen dönemde altın rezervleri, 167 milyon dolarlık artışla 21 milyar 485 milyon dolardan 21 milyar 652 milyon dolara çıktı.

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 1 milyar 26 milyon dolar arttı ve 96 milyar 381 milyon dolardan 97 milyar 407 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası Toplam Rezervleri 97 Milyar 407 Milyon Dolara YükseldiÖte yandan Çin ile ABD’nin üst düzey yetkililerinin ülke liderlerinin talimatları doğrultusunda ticaret görüşmeleri gerçekleştirecekleri Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bildirildi. Bakanlık ayrıca Beijing’in Washington’un görüşmeler için uygun koşullar yaratacağını umduğunu bildirdi.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, gazetecilere bazı açıklamalar yaptı. Feng, ABD’nin kendi sanayisinin sözlerine kulak vermesini, gümrük vergisi tehditlerini ve ticaret savaşını durdurmasını düşündüklerini aktardı.

Son olarak, Türkiye’nin iflas riskini gösteren 5 yıllık CDS’ler de dün %5.27 geriledi ve 427.39 puan oldu. Analistler, Merkez Bankası’nın Temmuz’da faiz indiriminin çok büyük olasılık haline geldiğinin altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum