Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar için Oldukça Hareketli Geçecek Olan Eylül’de Ekonomi Gündemden Düşmeyecek!

Ağustos'un sona ermesi itibarıyla Eylül'ün piyasalar açısından nasıl geçeceği merak edilmeye başlandı. Oldukça sıcak geçecek olan bu ayda Yeni Ekonomi Programı ilan edilecek.
Piyasalar için Oldukça Hareketli Geçecek Olan Eylül’de Ekonomi Gündemden Düşmeyecek!

Ağustos ayının son gününün yarılandığı şu saatlerde piyasaların Eylül’deki gidişatı ve açıklayacağı veriler merak konusu oldu. Hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarını ilgilendiren verilerin ilan edileceği Eylül’de ekonomi gündemi yakından izlenecek.

Yerel seçimlerin ardından takip edilen çoğu gelişmeye rağmen sakin seyreden piyasalar, Eylül’de yeniden hareketlenecek. Öncelikle yol haritası Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile oluşturulacak. Merkez bankalarının gerçekleştireceği toplantılar neticesinde alınacak faiz kararları da dikkatleri ekonomi gündemine çekecek.

2 Eylül Pazartesi günü 2019’un ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verileri açıklanacak. Piyasalar şu anda en yakın gelişme olarak büyük bir heyecanla bunu bekliyor.

Büyüme Verileri AçıklanacakTÜİK, içinde bulunduğumuz yılın Nisan-Haziran ayına ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini ilan edecek. AA Finans Büyüme Beklenti Anketi’ne katılan bazı ekonomistler, 2019’un ilk çeyreğinde %2,6 daralan Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte %1,8 daralacağını öngörüyor.

Eylül’ün ilk günlerinde ilan edilen büyüme verilerinin ardından TÜİK 3 Eylül’de ise enflasyon verilerini açıklayacak. Dikkatler Ağustos ayının tüketici fiyat endeksi ve yurt içi üretici fiyat endeksine yönelecek. Yine aynı ankette tahminlerini paylaşan bazı ekonomistler, Ağustos aynı enflasyon beklentilerini ortalama %1,38 olarak belirlemişti.

2019 sonuna ilişkin enflasyon beklentilerinin ortalamasını ise %14,60 olarak açıklayan ekonomistlerin bu açıklamalarına göre Temmuz’da %16,65 olan yıllık enflasyonun %15,60’a gerileyeceği düşünülüyor.

4 Eylül’de Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanacak olan Ağustos ayı dış ticaret verileri de piyasaların yakın takibinde olacak.

Dış Ticaret Verileri Takip EdilecekTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Sivas’ta düzenleyeceği basın toplantısında ihracat verilerini ilan etmesi bekleniyor. TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı ihracat verileri 2018’in aynı dönemine göre %7,9 artarak 15 milyar 160 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Söz konusu bu ihracat rakamı Cumhuriyet tarihinin rekoruna işaret etmişti. Ağustos ayında da ihracatta aynı başarının yakalanması umut ediliyor.

İlan edilecek makroekonomik verilerin dışında, Eylül’de açıklanacak olan YEP’in içeriği de oldukça merak ediliyor. Program Türkiye’nin 3 yıllık yol haritasını belirleyecek olması açısından büyük önem taşıyor. Söz konusu verilerle 2020-2022 yıllarına ait enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat ve cari açık gibi ekonominin temelini oluşturan göstergeler de açıklığa kavuşacak.

YEP, bunlarla da sınırlı kalmayıp Türkiye ekonomisi politikalarındaki ilke ve hedefleri de ortaya koyacak.

İlke ve Hedefler Ortaya KonulacakÖzel sektöre yönelik öngürülerin artmasını da kolaylaştıracak olan söz konusu program, güven ve istikrara da katkı sağlayacak. Bunu sosyal ve ekonomik gelişmelerin daha sağlam bir ortamda yürütülmesi amacıyla yapacak. Ayrıca YEP’in açıklanmasıyla 2020’deki merkezi yönetim bütçesi hazırlıkları da hızlanacak.

Ardından kamuoyuna ilan edilecek olan Orta Vadeli Mali Plan da ekonomi açısından büyük öneme sahip olup temel bütçe büyüklüklerini belirleyecek. Eylül ayında yoğun bütçe mesaisinde bulunacak olan Bakanlıkların yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın hazırladığı 2020 yılının bütçesi 17 Ekim tarihinde TBMM’ye açıklanacak.

16 Eylül Pazartesi günü işsizlik verileri ve bunun yanında Ağustos ayı bütçe gerçekleştirme sonuçları duyurulacak.

İşsizlik Verileri Sonuçları DuyurulacakBu zamana kadar olduğu gibi merkez bankalarının aldığı faiz kararları hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalar üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. TCMB’nin 12 Eylül’de gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı için yurt içi piyasalar şimdiden nefesini tuttu.

Bilindiği üzere PPK, Temmuz’da 425 baz puanlık bir faiz indirimine giderek %24 seviyesinde bulunan politika faiz oranını %19,75 olarak güncellemişti. Diğer bir yandan ABD ve Çin’in dinmek bilmeyen ticaret savaşı ve Brexit meselesi de piyasaların odak noktasından bulunuyor.

Bu durumların yanı sıra Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) Eylül’de alacağı faiz kararının yanında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) da faizleri konusunda atacağı adımlar ve bu konulardaki gelişmeler dikkatle takip edilecek. Ayrıca TCMB ile aynı gün toplantı gerçekleştirecek.

Burada faiz oranları, parasal genişleme politikası ve Avrupa ekonomisinin gelecek dönemlerdeki olası durumuna dair açıklamalar yapacak olan AMB’nin ardından piyasalar 18 Eylül’de toplanacak olan Fed’i bekleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum