Yatırım yapmaya başla!

Piyasa Duyarlılığı Şu Anda Körfez Ekonomileri için Pek İyi Değil

Deutsche Bank Orta Doğu ve Afrika CEO'su Jamal Al Kishi, piyasa duyarlılığının şu anda Körfez ülkeleri için pek iyi olmadığını belirtti.
Piyasa Duyarlılığı Şu Anda Körfez Ekonomileri için Pek İyi Değil

Deutsche Bank Orta Doğu ve Afrika CEO’su Jamal Al Kishi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada piyasa duyarlılığının Körfez ekonomileri için iyi olmadığını belirterek, yatırımcıların son yıllarda bölge hakkındaki endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Kishi, Amman’daki Orta Doğu ve Kuzey Afrika Dünya Ekonomik Forumu’nda bölgedeki özel sektörün olumlu hissettirmediğini vurguladı.

Jamal Al Kishi Körfez Ülkeleri YorumuCEO, “Ekonomi, ham fiyatların çöküşünü takiben yumuşak bir düzeltme yapmıştır,” dedi. Nitekim tahminciler bir dizi cephede düşen sayılara işaret ediyorlar. Londra merkezli Capital Economics’e göre; Suudi Arabistan geçen yılın sonuna doğru güçlü bir ekonomi büyüme gösterse de 2019’un başında petrol üretimi kesintileriyle neredeyse bir yavaşlama yaşadı.

Bahreyn geçen yıl komşularından 10 milyar dolarlık bir yardım paketi almak zorunda kalırken, Moody’s Umman’ı en son yatırım yapılabilir notundan çıkardı. BAE’nin petrol dışı sektörlerindeki faaliyetler durgun seyrediyor ve ülke Ocak ayında deflasyona girdi. Ticaret merkezi Dubai’de emlak fiyatları ise 2014’ten bu yana %25 azaldı.

Dubai’de büyüme, sekiz yılın en düşük oranı olan 2017’de yüzde 3,1’den 2018 yılında yüzde 1,9’a geriledi.

Dubai'de Büyüme GerilediDubai’nin en büyük bankası olan Emirates NBD’ye göre; Şehrin lojistik merkezi olarak faaliyet göstermesinin bir ayağı olan ulaştırma ve depolama sektörü, 2018 yılında %2,1 arttı. Bu seviye 2017 yılındaki %8,4 seviyesinin ardından 2013’ten beri en düşük büyüme oranı olarak kaydedildi.

Bu, artan korumacılığın ortasında dünya çapındaki ticaret hacimlerindeki yavaşlama ile bağlantılı. Dubai’nin 2018’de borsa piyasası ise tüm Orta Doğulu benzerlerinin en kötü performansını sergilemişti. Capital Economics, Mart ayında paylaştığı bir araştırma raporunda, “OPEC tarafından kabul edilen petrol üretimi kesintileri, sektörde büyümeye verilen desteğin azalmaya başladığını gösteriyor,” dedi.

Ek olarak hisse senedi piyasaları yükselirken hala gelişmekte olan dünyanın geri kalanından daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Hisse Senedi Piyasaları Dünyanın GerisindeBölge ile ilgili çok yıllık bir soru ise halen Körfez ülkelerinin gelirlerinin bir kısmını oluşturan petrol fiyatları konusundaki görünümle ilgili. Capital Economics, fiyatların 2019 boyunca düşmesi halinde tasarrufun muhtemelen gündeme geleceğini belirtti.

Buna karşın Kishi, son birkaç çeyrekte yukarı doğru dönüştüğü konusunda ısrar etti. Ancak bu durum bölgedeki duyarlılıkta kayda değer bir iyileşmeye çevrilemedi. IMF, BAE’nin gelecek yıllar için daha olumlu tahminlerde bulundu. 2019 yılı için petrol dışı büyümede öngörülen yüzde 3,9’dan, 2020’de yüzde 4,2 ve toplam gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin 2019-2020’de yüzde 3,7 civarında artacağını tahmin ediyor.

IMF Şubat’ta yayımladığı raporunda, “Düşük faizli krediler yavaşlama sırasında yükselse de bankalar likit ve iyi bir şekilde aktif tutuluyor,” demişti.

IMF BAE YorumuKishi, “2019’un gerçek bir çeki noktası olacağı yönünde yaygın bir his var. Bölgedeki başlıca devletler müteahhitlere, satıcılara ve tedarikçilere hükümetlere borçları için ödeme yapmaya, projeler vermeye ve ihale etmeye başlıyor. Bu duyarlılığa yardımcı olmalı ve umarım bölgede daha güçlü bir faaliyete dönüşecektir,” dedi.

Bazı hükümetler Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 veya Dubai Expo 2020 için teşvik edici olması beklenen büyük projeler başlatıyor olsa da birçok yatırımcı şüpheci kalmaya devam ediyor. Kishi, “Özel sektördeki oyuncularla konuşursam, bölgedeki hükümetlerin gerçekten para harcadıkları ve projeler, ihaleler, diğer girişimler için para harcadıkları bir gün için bekledikleri parayı arıyorlar,” dedi.

Kishi, Suudi petrokimya firması Sabic’in ülkenin petrol devi Aramco tarafından satın alınmasını bu yönde olumlu bir gelişme olarak görüyor.

Sabic Aramco Tarafından Satın Alındı“Fakat yine de bu aşamada en çok ihtiyaç duyulan şey, bir tür uyarıcı ve duyarlılıktaki değişim için bir katalizör,” diyen Kishi, “Duygu çok iyi değil ve politika yapıcılarla oturuyor olsaydım, önereceğim şey buydu: Duyarlılıkta bir kayma olduğundan emin olmak için neyin ele alınması gerektiğine değinmek,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum