Yatırım yapmaya başla!

Piyasalar Dikkatini Bakan Albayrak Tarafından Açıklanacak Yeni Ekonomi Programı’na Yöneltti!

Ekonomide önemli bir yol haritası çizecek olan Yeni Ekonomi Programı (YEP) önümüzdeki hafta Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarafından açıklanacak.
Piyasalar Dikkatini Bakan Albayrak Tarafından Açıklanacak Yeni Ekonomi Programı’na Yöneltti!

Eylül ayının piyasalar açısından oldukça hareketli geçeceği Ağustos sonunda belli olurken, açıklaması beklenen Yeni Ekonomi Programı (YEP) bu ayın en önemli ekonomik gündem maddesini oluşturacak. Söz konusu programla birlikte ekonomide önemli bir yol haritası belirlenecek.

Yurt içi piyasalar tarafından büyük bir öneme sahip olan YEP ve 2020 yılı merkezi yönetim bütçesine odaklanan gündem, önümüzdeki hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak YEP’e odaklanmış durumda.

Geçtiğimiz yıl açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda ekonomide dengelenme sürecine özellikle vurgu yapılmış, bu doğrultuda yapısal anlamda yenilik adımları atılmıştı.

Dengelenme Süreci VurgulandıÖnümüzdeki hafta Albayrak tarafından açıklanacak olan YEP’in; ekonomide gelecek 3 yıl için önemli bir rota çizeceği, 2020-2022 yıllarını kapsayan ve ekonominin temelini oluşturan enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, ithalat ile cari denge gibi temel verileri belirleyeceği biliniyor.

Söz konusu program mevcut ekonomik şartlar göz önüne alınarak hazırlanacak olup, içeriğinde ekonomide temel göstergelerin yanı sıra makro politikalar, ilkeler ve belirlenen hedeflerin de yer alacak. Ayrıca program sayesinde özel sektöre yönelik öngörüleri artıracak.

YEP ile sosyal ve ekonomik faaliyetler daha sağlam bir ortamda yapılarak güven ve istikrar çerçevesinde gerçekleşecek.

Faaliyetler Güven ve İstikrar Çerçevesinde GerçekleştirilecekAyrıca açıklanacak program, 2020 Merkezi Yönetim Bütçesi’ni de şekillendirerek belirli bir noktaya getirecek olması açısından önem taşıyor. Bunun yanında bakanlıklar ile kurumların bütçelerini belirleme işlemi yine YEP alınarak yapılacak.

YEP’in yanı sıra yine gelecek 3 yıla yönelik hedef açık ve borçlanma durumu ile kamu idarelerine yönelik Orta Vadeli Mali Plan da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulacak. Ardından kamu kurumlarının bütçe teklifleri ile yatırım programlarını yönlendirme amacı taşıyan bütçe çağrısı ve yatırım genelgesinin Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Diğer taraftan Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin 17 Ekim’e kadar TBMM’ye sunulacağı tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ait olan ikinci bütçe, gerekli görüşmelerin ardından 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulamaya koyulacak. Ayrıca 2020’nin Ocak ayı içinde yatırım programı da açıklanacak.

Program bütçeleme sistemine geçiş için birtakım hazırlıklara başlandığı öğrenilirken, 2020 yılı performans programlarının hazırlanması bu sisteme geçişin ilk adımı olarak nitelendiriliyor. Program bazlı sisteme geçişin 2021 yılında olacağı öngörülüyor.

Ekim ayının da tıpkı Eylül’de olduğu gibi yoğun veri akışlarıyla geçmesi bekleniyor.

Ekim'de Yoğun Veri Akışı OlacakYEP ve bütçe gündeminin takip edileceği Ekim’de ekonomik veri programı yoğun geçecek. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 3 Ekim günü Mersin’de Eylül ayına ilişkin ticaret verilerini açıklayacak. Enflasyon rakamları da aynı gün açıklanacak.

İşsizlik verileri ile Eylül ayı bütçe gerçekleşme sonuçlarının ise 15 Ekim’de açıklanması bekleniyor. Eylül ayı enflasyon rakamlarının ardından tüm dikkatler TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrilecek. 24 Ekim günü toplanacağı bilinen PPK’da faiz kararı alınacak. Yıl sonu enflasyon raporu 31 Ekim’de Murat Uysal tarafından açıklanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum