Yatırım yapmaya başla!

Piraeus Bank: Yunanistan 2021’e Kadar Batık Kredileri 50 Milyar Euro Azaltacak

Ülkenin en büyük bankalarından birinin CEO’su, Yunanistan’ın 2021 yılına kadar 50 milyar euroluk batık krediyi azaltacağını söyledi. İşte detaylar;
Piraeus Bank: Yunanistan 2021’e Kadar Batık Kredileri 50 Milyar Euro Azaltacak

Yunanistan’ın önde gelen bankalarından Piraeus Bank’ın CEO’su, Pazartesi günü verdiği bir demeçte yüksek düzeydeki batık kredilerin hala güç durumdaki ekonominin odaklanması gereken en büyük sorunları arasında olduğunu söyledi.

Sonuçta; Güney Avrupa ekonomisi, batık kredilerin ya da sorunlu kredilerin düzeylerini azaltmak için pek çok adım atmıştı ki Avrupa Parlamentosu’nun son rakamlarına göre Yunanistan euro bölgesinde yüzde 44.8 ile en yüksek batık kredi oranına sahipti. Bu rakam, yüzde 9.7 olan İtalya’nın oranından çok daha yüksekti. Piraeus Bank’ın CEO’su Christos Megalou, bu alanda önemli bir gelişme olduğunu söyleyerek; “fakat ben banka bilançolarındaki batık kredilerin miktarının daha fazla azaltıldığını görmek istiyorum” dedi.

CEO, dört sistemik önemli bankanın kendi aralarında batık kredileri şu an ile 2021 arasında 50 milyar euro düşürmek için anlaştıklarını dile getirdi.

Piraeus Bank CEO'su Yunanistan 2021’e Kadar Batık Kredileri 50 Milyar Euro AzaltacakKaldı ki 50 milyar euro, bu ülkenin GSYİH’sinin neredeyse yüzde 28’iydi. Söz konusu rakam, bu ülke tarafından üretilen gerçek yüzde ile karşılaştırıldığında önemli bir yüzdeydi. “Bunun gerçekleştirildiğini görmek isterdim ve bu hedeflere ulaşabilirsek çok mutlu olurum” diyen CEO, Piraeus açısından takipteki alacakların 2021’e kadar 15 milyar euro azaltılmasının hedeflendiğini belirtti. CEO bunun 2018 yılında 5 milyar euro kadar batık krediyi azalttıktan sonra olduğunun da üzerini çizdi.

Yunanistan Merkez Bankası ve maliye bakanlığının bu görevdeki bankalara yardımcı olma konusundaki girişimlerine gönderme yapan CEO, “ne kadar çok silahınız varsa o kadar iyi” dedi.

Piraeus Bank CEO'su Batık Kredi Azaltma Planı Yunanistan Ağustos ayında üçüncü bir mali kurtarmayı sona erdirdikten sonra yaklaşık 10 yıllık mali yardımına son vermiş ve gelecek yıllarda bazı borçların hafifletilmesi karşılığında katı mali hedeflere sadık kalma sözü verdiğini anlattı. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan tahminlere göre ülkenin bu yıl yüzde 2.2 oranında ve 2020’de yüzde 2.3 oranında büyümesi bekleniyordu. Bunlar krizi izleyen ardışık üçüncü ve dördüncü yıllar olacaktı.

Önümüzdeki aylarda Yunanistan ekonomisine olacak şeylerin çoğu bankaları batık kredilerini azaltmalarını destekleme ya da engelleme konusunda kritik öneme sahip olacaktı. Megalou da burada, Yunan batık kredilerini alma konusunda uluslararası fonlardan büyük ilgi gördüklerini vurguladı.

“Fonların rekabet ettiği durumlar vardı ve rekabet sürecinde, bu varlıklara teklif verebilmek için gereken çabayı göstermek adına önemli miktarda para ödemek zorunda kaldılar. Bu kredileri rekabet seviyesinde satmaktan ve batık kredi piyasasında gördüğümüz faaliyet düzeyinden dolayı mutluyuz. Diyebilirim ki bugünlerde Yunanistan’daki en ilginç varlık sınıflarından biri ülkedeki batık krediler.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum