Yatırım yapmaya başla!

Pinterest ve Zoom Arzları Lyft Çöküşünden Gelen Tedirginliği Kırıyor!

ABD piyasalarında teknoloji sektöründen iki yeni arz daha geldi. Arzlar bir önceki sefer binicilik şirketi olan Lyft hayal kırıklıklarını gölgeledi.
Pinterest ve Zoom Arzları Lyft Çöküşünden Gelen Tedirginliği Kırıyor!

Zoom hisseleri ilk işlem gününü 62 $’dan sona erdirmek için yüzde 72 artarken, Pinterest %28 artışla 24.40 $’a yükseldi. Kapanış fiyatları, tam seyreltilmiş bir hisse sayımına dayanarak 18 milyar dolar değerinde Zoom’u, Pinterest’i ise 16 milyar dolar değerinde işaret etti.

Her iki şirketin de Çarşamba günü geç saatlerde başlaması, ilk halka arzlarını önceki fiyat aralıklarının üstünde fiyatlandırmasıyla daha önce talep edilenden güçlü talebe işaret etmişti.

Lyft Çöküşü Yeni Arzları Etkilemedi

Lyft Korkuları Geride KalıyorHaberlerde, Mart ayının sonunda borsa çıkışından bu yana hisse değerlenmesinin %19’unu kaybetmiş olan taşıma şirketi Lyft’teki çöküşün, Wall Street’in en son teknoloji halka arzları için iştahını azaltmadığı öne sürülmekte. (Son iki şirket arzındaki performanstan da bu tablo teyit edilmekte.)

Pinterest, Lyft ve Uber’de halka arz öncesi yatırımları yapan StarTech NG’nin kurucu ortağı Malcolm Burnu; “Herkes Lyft’in enkazının insanların ağzında ekşi bir tat bıraktığı hissiyle endişe içerisinde.”

“Pinterest IPO Uber’e olanlar için çok önemli çünkü duygu her şey. Pinterest çok iyi giderse, Uber çevresindeki bütün iklim için çok iyi olacak. Pinterest’in halka arz fiyatının altına düşmesini istemiyorsunuz.” diyor.

Uber Beklentisi ve Lyft Yansıması

Uber Beklentilerinde GüçlenmeABD’nin en değerli özel teknoloji şirketi olan Uber’in, hisselerini gelecek ayın başında 100 milyar dolar değerinde listelemesi bekleniyor.

Bazı analistler, Pinterest’in daha önceki fiyat aralığını çok temkinli olarak tanımlamıştı ve diğerleri, Lyft gibi halka arzların performansının genel talep üzerinde büyük bir etkisinin bulunmadığını vurguladı.

Silikon Vadisi’ndeki bir halka arz danışmanı olan Lise Buyer, “Bir miktar işlem yapmanın, bu IPO’ların (arzların) herhangi birini etkilemeyeceği bir gerçektir.” diyor.

Zoom Güçlü Geldi

Zoom'un Gelişi BelliydiKurumsal yatırımcılar, Lyft’in hisselerinde kaydedilen alımdan bağımsız olarak şirketlere kendi verilerine göre değer vereceklerini, “Tüketici coşkusunun Lyft’in ilk iki haftasında başarılı olmamış olmasından etkilenebileceğini.” belirtti.

Zoom’un güçlü açılışı Dealogic’e göre, bu yıl bugüne kadar herhangi bir halka arzın en büyük ilk günü olan “pop” u verdi. Şirket, teknoloji halka arzlarının 2010’dan bu yana ortalama %23 prime açtığını belirtti.

San Francisco merkezli bir sosyal medya sitesi olan Pinterest, hisselerini her biri 19 dolara sattı ve 1.4 milyar dolara yükseldi. Satışlar belirtilen (15 $ – 17 $ arasındaki) fiyat aralığının üzerinde olmasına rağmen, iki yıl önce özel pazarda en son sattığı fiyatın %12 altında gerçekleşti.

Pinterest ve Zoom

İki Teknoloji Arzı DahaTwitter ve Snap’ın yanı sıra Pinterest, Google’ın sektör devlerine karşı büyük bir çevrimiçi reklamcılık işi kurmayı hedefleyen birkaç şirketten biri olarak görülüyor.

Bununla birlikte, Twitter ve Snap’taki hisseler ilgili halka arzlarından beri düşük performans gösterirken, Pinterest bugüne kadar şirket para topladığında yatırımcıların elde ettiği gelir tarafında başarısızlıklara da neden oldu.

Buna karşın, işletmelere yönelik bir video konferans hizmeti olan Zoom, bazı özel yatırımcıların iki yıl önce ödedikleri fiyatın neredeyse 10 katı kadar hisselerini fiyatlandırdı. 36 $’lık hisse fiyatı, şirketin talebi yansıtacak şekilde arttırılmış olan 33-35 dolar aralığındaydı.

Görsel Keşif Platformu

Görsel Keşif Platformu PinterestKendisini “görsel keşif platformu” olarak nitelendiren Pinterest, daha önce yaptığı açıklamalarda ABD dışındaki gelir artışını planladığını, ancak yatırımlarında potansiyel yatırımcıları şirketin hala para kazanma çabalarında erken aşamada olduğu konusunda uyarıda bulundu. (ABD’deki annelerin yaklaşık yüzde 80’inin kullanıcı olduğu söyleniyor.)

2010 yılında kurulan ve ev dekoru, yemek ve düğün kolajları yayınlayan ateşli bir kullanıcı tabanı ile tanınan şirket, bazı yeniliklerden dolayı eleştirildi. Sadece 2015 yılında reklam vermeye başlamış olması ve sitede daha doğrudan alışveriş yapılması için fırsatların peşinde koşmamış olmasına dikkat çekilmekte.

Ancak ortak kurucu ve genel müdür Ben Silbermann, Facebook gibi şirketlerin gizlilik ve güvenlik kaygıları üzerine ateş açtıkları bir zamanda Silikon Vadisi’ndeki şirketin her ne pahasına olursa olsun büyümesi zihniyetinden kaçındığı için övgüler kazandı.

Yeni Arzlar Umut Verici

Yeni Açılımlar Gelecek VaadediyorPinterest’in net zararı, 2017’de 130 milyon dolar seviyesinden geçen yıl 63 milyon dolar seviyesinin altına indi. Buna karşılık, görüntü paylaşma uygulaması Snap, 2017’de halka açılmadan önceki yıl 514.6 milyon dolar kaybetmişti.

Yine de, San Francisco tabanlı platform, dijital reklam pazarının %1’inden daha az olan küçük bir dilimden sorumlu ve Google il Facebook’un beğenileriyle dolu.

IPO, Pinterest’in girişim destekçileri için büyük bir kazanç sağlamıştır. Bessemer Venture Partners, Mayıs 2011’de, sitenin 40 milyon dolar değerinde olduğu bildirilmişti. Halka arzdaki payı, şirketin en büyük yatırımcısı olması için neredeyse 1.2 milyar dolar değerinde oldu. Bu arada, girişim kapitalistlerinin FirstMark ve Andreessen’nin her birinin 800 milyon dolar değerinde hissesi var.

Zoom’un büyük kazananları, önceki nesil bir video konferansı başlatma programı olan Webex’ten eski bir mühendis olan baş yönetici Eric Yuan tarafından yönetiliyor. Şirketin risk sermayesi destekçileri, Emergence Capital ve Sequoia Capital tarafından tutulan hisseler, halka arzda sırasıyla yaklaşık 1,1 milyar dolar değerine ulaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum