Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ping Nedir? Ping Düşürme Nasıl Yapılır?

Özellikle bilgisayar oyuncularının bir hayli işine yarayacak ping düşürme yollarını sizler için araştırdım.
Ping Nedir? Ping Düşürme Nasıl Yapılır?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncelikle şunu söylemeliyim, ping sorunu yalnızca oyun oynarken mi yaşanabiliyor? Tabii ki hayır. Fakat oyunlarda rakibimizi ilk önce öldürmek ve daha hızlı hareket etmek istediğimiz için en çok göze burada batıyor.

Mermilerinizin daha stabil gitmesi ve daha kaliteli bir oyun oynamak için yapabileceğiniz bazı teknikler var. Bu teknikleri size tek tek aktaracağım fakat bundan önce ping nedir buna bakalım;

Ping Nedir?

Ping Nedir?Yaptığınız bir işlemde, bilgisayarınız ile sunucu arasında ki veri alışverişini ölçen sisteme ping denir. Basitçe anlatırsak tepkime süreniz diyebiliriz.

Dilerseniz buraya tıklayarak pinginizi ve internet hızınızı ölçebilirsiniz.

Yüksek Ping Sorunu Neden Olur?

Yüksek Ping Sorunu Neden Olur?Daha kolay anlaşılması ve akılda kalması amacıyla örnekler vererek bu konuya değineceğim. Örneğin oynadığınız oyunda ateş ediyorsunuz ve karşınızdaki kişiyi vurmaya çalışıyorsunuz. Her ateş ettiğinizde mermiler değil veriler iletilir. Bu verileri sağlayanlar ve iletenler ise sunuculardır. Yüksek pingimiz olması durumunda ise mermiler istediğimiz gibi gitmez ve bazı takılmalar yaşarız. Ülkemizde birçok oyun firması, bize özel sunucu kurmadıkları için bu konuda büyük problemler yaşayabiliyoruz.

GCM Yatırım Banner

Tabi bu olay sadece ateş ederken değil, yürürken de oluyor. Attığınız her adımda, her zıplamanızda ve her eyleminizde bir veri alışverişi yapılıyor. Hem ülkemizde bu oyunların sunucularının olmaması, hemde ülkemiz internet altyapısının çokta iyi olmamasından dolayı problem yaşamamızı sağlıyor.

Misal geçtiğimiz zamanlarda çıkan ve Türkiye sunucusu da mevcut olan Valorant’ta bu tarz problemleri çok az denecek şekilde yaşıyoruz. Peki ping düşürme yolları neler ve hangi yolları izlemelisiniz?

Ping Düşürme İşlemleri;

Ping Düşürme İşlemleri;Kullanmış olduğunuz modem, internet altyapınız veya bilgisayar özellikleriniz gibi birçok etkenin neden olduğu ping sorunu için madde madde yapmanız gerekenleri listeledim. Bu aşamaları teker teker uygularsanız pinginizde düzelme olacağına inanıyorum.

1. WiFi Değil, Ethernet Kullanın

WiFi Değil, Ethernet KullanınÖzellikle telefonlarımız için fazlasıyla işlevsel olan WiFi, bilgisayarda da oldukça işimize yarıyor. Fakat oyun oynuyorsanız WiFi yetersiz kalabiliyor. Bunun nedeni ise interneti size kabloya göre daha yavaş iletmesi.

İnternet kablosu içinde ki iletken kablolar sayesinde sürekli veri alışverişi sağlıyor. Ayrıca fiyatıda oldukça uygun, bu sebeple yapmanız gereken ilk aşama bu olmalı.

2. İnternetinizi Kimseyle Paylaşmayın

İnternetinizi Kimseyle PaylaşmayınÖzellikle internetten dolayı kasmalar yaşıyorsanız, bunun başlıca sebeplerinden biri bu olabilir. Evde ki diğer aile bireylerinin modemi aktif olarak kullanması bant genişliğini daraltacaktır. Bu sebeple de alacağınız internet parçalanmış olacaktır.

Eğer ki bu durum sizi çok fazla etkiliyorsa, internet sağlayıcı firmanızı aramanızı ve paket yükseltmenizi öneririm.

3. İndirmelerinizi ve İnternet Kullanan Programları Kapatın

İndirmelerinizi ve İnternet Kullanan Programları KapatınHiçbir program açık gözükmese de arka planda çalışan programlar veya güncelleme gibi indirmeler çalışıyor olabiliyor. Buda hem bilgisayarı meşgul ediyor, hemde internetimizi kullanıyor.

Bu sebeple görev yöneticisini başlatıp, arka planda çalışan fakat ihtiyacınız olmayan uygulamaları kapatmanızı tavsiye ederim.

4. Modeminizi Açıp Kapatın

Modeminizi Açıp KapatınAta sporumuz olan “Aç kapa düzelir” taktiğini burda da kullanmanızı öneririm. Modemin günlerce açık kalmasından dolayı problem yaşamanız mümkün. Bunun için modenizin arkasında yer alan kapatma tuşuna basın ve yaklaşık bir dakika bekleyin.

Sonrasında yeniden açtığınızda performans olarak pozitif etki alacaksınız. Bir kaç günde bir bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

5. Ping Düşürme Programı: cFosSpeed

Ping Düşürme Programı: cFosSpeedBu konuda işinize yarayacak çok fazla program bulunmuyor. Olanların içinden en kullanışlısı bana sorarsanız cFosSpeed. Ne işe yaradığını da şöyle anlatayım;

İnterneti hangi program için daha yoğun kullandığınızı cFosSpeed’de seçiyorsunuz ve bu sayede özellikle oyunlarda, hız ve daha düşük ping değeri elde ediyorsunuz. Bunun nedeni ise internetinizi bilgisayarınızda eşit veya orantısız dağıtılmasını engellemesi. Misal LoL veya CS: GO oynayacaksanız, internetin büyük kısmını bu oyun için kullanmış oluyorsunuz.

Siz ping değerinizi düşürmek için hangi yöntemleri uyguluyorsunuz ve önerirsiniz? Bu konuda bana sormak istediğiniz bir soru var mı?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.