Yatırım yapmaya başla!

PineBridge Portföy Yöneticisi Slim’e Göre Fed 50 Baz Puanlık İndirime Gidecek

Fed’in faiz indirimine dair bir yorum da PineBridge’den geldi ve bu indirim 50 baz puan seviyesinde öngörülüyor.
PineBridge Portföy Yöneticisi Slim’e Göre Fed 50 Baz Puanlık İndirime Gidecek

Bilindiği gibi ülkenin büyümesini teşvik amacıyla faiz indirimine gitme kararı alan Fed, dünya piyasalarında büyük yankı uyandırmaya devam ediyor. ABD Başkanı Trump ve Fed Başkanı Powell’ın bu indirime ılımlı yaklaştığı da bilinen bir gerçek.

Dün, IMF Başkan Yardımcısı Tao Zhang’ın Fed hakkındaki görüşleri gündemde yer almıştı. Zhang, Fed’in politika duruşunu son derece uygun bulduğunu açıklamış ve iyi bir iş yaptığını ifade etmişti. Diğer taraftan Powell ile Fed, ticaret geriliminden kaynaklı ekonomik belirsizlik sebebiyle Trump’ın faiz indirimi baskısı altında kalıyor.

Fed gelişmeleri piyasaları hareketlendirirken, bugün bir açıklama da PineBridge portföy yöneticisinden geldi.

Fed Gelişmeleri Piyasaları HareketlendiriyorPineBridge Investments Asya tahvilleri portföy yöneticisi Omar Slim, Fed’in Temmuz ayında gerçekleştireceği kritik toplantıdan 50 baz puanlık faiz indirimi beklediğini açıkladı. Bu düşüncesini ise “kayda değer bir ihtimal” olarak nitelendirdi.

Salı günü gerçekleştirdiği bir mülakatta düşüncelerini aktaran Slim, Fed’den “sigorta indirimi” beklediğini vurguladı. Ayrıca, merkez bankasının sistemle birlikte ekonomik faaliyeti sarsması gerektiğini düşünüyor ve bu kapsamda faiz indiriminin 50 bp olmasını muhtemel buluyor. Slim, bu indirim rakamını piyasanın mevcut durumda yaptığı fiyatlamanın üzerinde görüyor.

New York Fed Başkanı John Williams, libor sisteminin kaldırılarak yerine yeni bir sistemin getirilmesi gerektiğini düşünüyor.

New York Fed Başkanı John WilliamsLondra bankalararası faiz oranı olarak bilinen libor, Williams’a göre değiştirilmeli ve yerine yenisi getirilmeli. Williams’ın aynı zamanda Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeliği de bulunuyor.

Yaptığı açıklamada Williams, yeni kredi anlaşmalarına bakıldığında finans sektörü bünyesindeki firmaların bu değişime ayak uyduramadığını öne sürdü. Williams bunun yanında, kredilerin azaltılması konusunda firmaların oldukça güçlü bir dil kullanmayı tercih ettiğini düşünüyor. Firmaların bir süre beklemede kalması gerektiğini savunuyor.

Kredi anlaşmalarında artık libor sisteminin baz alınmasını istemediğini belirten Williams, kredi kullanmada faiz oranlarından kaynaklı risklere dikkat çekti.

Kredi Kullanımında Faiz Oranlarından Kaynaklı RisklerFirmaların bu noktada risklerden etkilenmemek ve faizlerden korunabilmek adına bir süre beklemede kalmaları gerektiğini düşünen Williams, firmaların kredi kullanmak için acele etmemelerini söyledi.

Williams’ın mevcut sistem hakkındaki bu değişiklik önerisi akıllara libor yerine hangi sistemin geleceği sorusunu getirdi. Liborun yerine gelecek olan sistemin, New York Fed tarafından güncellenen ve “hazine tahvillerine bağlı gecelik faiz oranı” (Secured Overnight Financing Rate – SOFR) olacağı tahmin ediliyor.

Yukarıda belirtildiği gibi IMF’den Zhang Fed’in politik yaklaşımını desteklemiş ve bu yaklaşımı ABD uygulamasına oldukça uygun olarak gördüklerini bildirmişti. Başta büyük merkez bankaları olmak üzere herkesi iyi iletilen aynı yaklaşımları izlemeye davet etmişti.

Diğer taraftan Powell geçen haftaki kongre konuşmasında Fed’in faiz indirimi için Temmuz sonunu işaret etmişti. Toplantıya yaklaşılan her günde, bu konudaki tansiyon yükseliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum