Yatırım yapmaya başla!

Pimco/Fels: Soğuk Kur Savaşının Kazananı Muhtemelen ABD Olacak

Pimco’nun küresel ekonomik danışmanı, ABD’nin soğuk kur savaşını kazanmasının muhtemel olduğunu söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Pimco/Fels: Soğuk Kur Savaşının Kazananı Muhtemelen ABD Olacak

Pimco’da küresel ekonomik danışmanı Joachim Fels, giderek daha da ısınan kur savaşında ABD’nin kazanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Bugün verdiği demeçte son dönemin popüler konuları arasındaki kur savaşı hususuna değinen Fels; “Bu soğuk para birimi savaşında bir kazanan varsa, doların buradan güçlenmekten ziyade zayıflayacağı göz önüne alındığında bu ABD olacak” dedi.

Ayrıca kur cephesinde soğuk bir savaşın, döviz piyasalarına doğrudan merkez bankası müdahalesinin karışmadığı bir anlaşmazlığı temsil ettiğini söyledi.

Pimco/Fels: ABD’nin Soğuk Para Savaşını Kazanması Muhtemel!Ancak anlaşmazlığa, faiz indirimleri, negatif faiz oranları, nicel gevşeme ve verim eğrisi kontrolünün müdahil olacağını bildirdi. Fels, ABD’de başkanlık tweetlerinin de bu karışıma etki ettiğini belirtti. Burada 2017 yılının başlarında seçimden kısa bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın Hazine Bakanı Steven Mnuchin’le daha yumuşak bir dolara duyulan ihtiyaç hakkında konuştuğunu ve sonuç olarak doların tüm yıl boyunca daha zayıf olduğunu hatırlattı.

Aynı durumun özellikle de FED’in faiz oranlarını düşürmek için Avrupa Merkez Bankası ya da Japonya Merkez Bankası’ndan daha fazla alana sahip olması nedeniyle yeniden yaşanabileceğini öngördü.

FED Faiz Düşürmek için Avrupa-Japonya Merkez Bankaları Daha Fazla Alana Sahip “ABD yönetimi muhtemelen bu kur savaşında en büyük avantaja sahip” diyen Fels, ABD Federal Rezervi ve Japonya Merkez Bankası’nın yakın zamanda faiz oranlarını düşürebileceğine işaret ederek soğuk kur savaşının ısındığını söyledi. Kaldı ki analistler ayrıca bir sonraki politika toplantısını Perşembe günü yapacak Avrupa Merkez Bankası’nın da yılın ilerleyen zamanlarında oranları düşüreceğini tahmin ediyorlardı.

“Açıkçası, herkesin daha zayıf bir para birimi görmek istediği duruma geri dönüyoruz. Hiç kimse, hiçbir merkez bankası, gerçekten daha güçlü bir para birimi istemiyor ve bu yüzden de bu soğuk bir para birimi savaşı” dedi.

Hiç Kimse Hiçbir Merkez Bankası Daha Güçlü Para Birimi İstemiyor İlaveten, pek çok piyasa izleyicisinin Temmuz ayına kadar 25 baz puanlık bir indirimle fiyatlandıklarını ancak ABD merkez bankasının yıl sonuna kadar faiz oranlarını 50 baz puan azaltabileceğine yönelik işaretler olduğundan FED’in gelecek haftaki toplantısında ne yapacağının görülmesi gerektiğini aktardı.

“Şimdi asıl soru şu ki Temmuz ayında 25 baz puan ve daha sonra Eylül ayında 25 puan daha mı indirim olacak? Yoksa tek seferde 50 puan indirim mi olmalı?” diyen Fels, biraz daha agresif olmaya karar vermeleri için yüzde 50 şans olduğunu öngördü. Temmuz ayında 50 baz puan indirime yöneldiklerini dile getirerek yıl sonundan önce başka bir indirim için kapıyı açık bırakabileceklerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum