Yatırım yapmaya başla!

Pimco Ekonomi Danışmanı Fels, ABD Hazine Tahvil Getirilerinde Negatif Seyir Öngörüyor

Joachim Fels, 6 Ağustos'ta kaleme aldığı blog yazısında ABD'nin tahvil faizlerinin negatif yöne gidebileceğini iddia etti.
Pimco Ekonomi Danışmanı Fels, ABD Hazine Tahvil Getirilerinde Negatif Seyir Öngörüyor

Küresel yatırım yönetim şirketi Pimco’nun küresel ekonomik danışmanı Joachim Fels, kısa zaman önce ABD’nin soğuk kur savaşından galip geleceğini söylemiş, dikkat çeken bazı açıklamalar yapmıştı. Fels, söz konusu bu kur savaşının merkez bankalarının müdahale etmediği bir anlaşmazlık anlamına geldiğini düşünüyordu.

Piyasada herkesin zayıf bir para birimi görmek istediğini vurgulayan Fels, kimsenin daha güçlü bir para politikası talep etmediğini belirtmiş ve bu yüzden de soğuk kur savaşının meydana geldiğini söylemişti. Bugün başka bir açıklamasıyla gündeme gelen Fels, ABD tahvil faizleri hakkında bazı öngörülerde bulundu.

Fels, 6 Ağustos’ta yayımladığı blog yazısında ABD hazine tahvillerine ait nominal faizlerin eksiye gitmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Nominal Faizlerin Eksiye Gitmesi Muhtemel OlabilirKüresel ekonominin gelecekteki durağan döneminde pek çok yatırımcı tarafından güvenli liman olarak görülen ABD Hazine tahvillerinin negatife yönelmesinin mümkün olabileceğini açıklayan Fels, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının şiddetini artırması durumunda neler olabileceğini tahmin etti.

Söz konusu durumun gerçekleşmesi halinde tahvil piyasalarında yatırımcıların beklediğinden daha hızlı bir eksiye yönelim olabileceğini ifade eden Fels’in açıklamaları bir uyarı niteliğindeydi. ABD 10 yıllıklarının getirisi TSİ 14:15’te %1.7138 olarak kaydedildi.

Ayrıca söz konusu Hazine tahvillerinin getirisi 2019 yılı başındaki %2.68 seviyesinden yaklaşık 97 baz puan düşüş gösterdi.

Hazine Tahvillerinin Getirisi Yakaşık 97 Baz Puan Düşüş GösterdiDiğer taraftan ABD Hazine tahvili getirilerini baskılayan iki unsur olarak, küresel anlamda yavaşlayan ekonomik büyüme ve Fed’in Temmuz’da aldığı 25 baz puanlık indirim kararının ardından genişleyici para politikalarını sürdüreceğine yönelik beklentiler gösteriliyor.

Dün ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvilleri ticaret savaşı etkileri ve küresel büyüme endişeleri sebebiyle 2016’nın Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini görmüştü.  Bugün ise küresel piyasaların genelinde hisseler Çin’in endişeleri azaltmasıyla yükseliş kaydederken, ABD 10 yıllıklarının getirisi %1.73 seviyesinde görüldü. Ayrıca Çin yuanındaki yükseliş de tahvilleri etkiledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum