Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PG&E Hisseleri Kaliforniya Valisi Newsom’un Açıklamalarıyla Yüzde 20 Yükseldi

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom’un yayınladığı orman yangını raporunun ardından PG&E hisseleri yaklaşık yüzde 20 seviyesinde yükseldi. Detaylar şöyle;
PG&E Hisseleri Kaliforniya Valisi Newsom’un Açıklamalarıyla Yüzde 20 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Cuma günü yayınladığı orman yangını raporunda PG&E’yi büyük yangınlardaki rolünden dolayı eleştirerek, eyaletin bu hizmeti dağıtabileceğini söyledi. Vali ayrıca orman yangını maliyetlerinin yalnızca kamu kuruluşlarına ve yatırımcılara değil aynı zamanda sigorta şirketlerine ve hatta hükümete de geniş bir şekilde yayılması gerektiğini öne sürdü.

Vali Newsom’un orman yangını ve iklim değişikliği üzerine darbe kuvveti tarafından hazırlanan raporda, yıllardır devam eden yanlış yönetim ve güvenlik başarısızlıklarının ardından PG&E’nin faaliyetlerinin tamamının ya da bir kısmının belediyeleştirilmesi dahil şirketi reform etmekten başka hiçbir seçeneğin olmadığı kaydedildi. Raporun ardından PG&E hisseleri yaklaşık yüzde 20 seviyesinde yükseldi.

ABD’nin en büyük kuruluşu olan Pasifik Gaz ve Elektrik Ocak sonunda iflas başvurusunda bulunmuş, gerekçesi ise Kuzey Kaliforniya’daki iki devasa orman yangını olmuştu.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom Orman Yangını Raporu Yayınladı 2017 ve 2018 yıllarında yaşanan orman yangınlarında onlarca kişi hayatını kaybetmiş ve binlerce ev enkaza dönüşmüştü. Yangınların ardından biz dizi dava dosyasıyla karşılaşan PG&E, dört yıl önce de 2010’daki ölümcül gaz boru hattı patlaması nedeniyle 1.6 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca 2019’un başından bu yana hisseleri yüzde 13.3 oranında düşmüştü. Yine de gelişmeler şirket için işlerin daha iyi görünmeye başladığının sinyalini verdi.

Rapor son iyi gelişme olurken, aktivistlerin büyük yönetici değişiklikleri için yaptıkları çağrılar arasında şirkete geçen hafta yeni bir CEO atanması da PG&E’ye olumlu yansımıştı.

PG&E Yeni CEO Atanması Newsom raporun ardından gazetecilere verdiği demeçte, PG&E’nin iyi bir oyuncu olmadığını, doğru şeyi yapma yoluna girerlerse, tüm seçeneklerin masada olacağını dile getirdi. Bununla birlikte rapor, mevcut sistemin hiç kimseye yardım etmediğini ve değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. “Gerçek sonuç, iflasın içinde ya da eşiğinde bulunan kamu kuruluşlarının, Kaliforniya, ekonomik büyüme ya da devletin geleceği için iyi olmadığıdır.” dendi. San Francisco merkezli şirket şu anda doğal gaz ve elektrik operasyonlarına sahip olup, kuzey ve orta Kaliforniya’da yaklaşık 16 milyon kişiye hizmet ediyordu.

PG&E sözcüsü Lynsey Paulo da konuya ilişkin açıklamasında; “Vali ve kanun yapıcıların 2017 ve 2018 yıllarındaki orman yangınlarından etkilenenlerle ilgili endişelerini paylaşıyoruz. Onlar müşterilerimiz, komşularımız ve arkadaşlarımız ve biz kurtarma ve yeniden yapma sürecinde onları desteklemeye odaklandık. Değişim çağrılarını duyduk ve bunları benimsiyoruz.” dedi. İlaveten, Kaliforniya’nın temiz enerji geleceğini garantileyecek ve enerji sistemini daha güvenli hale getirecek bir dizi çözümü incelemek için ilgili kurumlarla birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu