Paylaşım
in G+

Peugeot e-Legend ile Nissan IDx Konsept Arasındaki İnanılmaz Benzerlik!


 

Peugeot dün itibariyle çok özel bir konsept ürününü bizlerle tanıştırmıştı. Otomobil üreticilerinin insanların özlemini çektiği eski yapıları tekrar canlandırılma girişimleri, duygulu anlar yaşamamıza neden oluyor. Retro tasarımların en yenisi olan e-Legend Concept, 60’larin Fransız estetiği 504 Coupe‘nin tekrar canlandırılmasıydı.

e-Legend’ın gösterisi ardından herkes Nissan’ın 2013 yılındaki IDx Concept Freeflow’u arasında bir ilişki olduğunu farketti. Farkedenlerden birisi de Carscoops. Adım adım iki araç incelenerek aralarındaki benzerliklere bakılmış. Peki Nissan mı Peugeot’u kopyaladı yoksa tam tersi mi?

Her iki konseptinde bakışları aynı.

Peugeot ve Nissan için birbirlerinden tasarım kopyalamışlar demek biraz yanlış olur. Çünkü Fransız şirketin 1968’te çıkardığı 504’ün coupe versiyonu e-Legand’a olduğu gibi yansıtılmış. Nissan’a geçtiğimizde; S50 Skyline‘ı atlayıp C10’a geldiğimizde de IDx’in ne kadar benzetildiğini görürüz.

Resimleri altlı üstlü koyduğumuzda özellikle kaput kısımlarının benzerliği göze çarpıyor. Nissan yuvarlak far yapısına sahipken, Peugeot’un biraz daha yassı.

Kompakt tek kapılılara profilde baktığımızda benzerlik biraz daha yoğunlaşıyor.

Bu otomobillerin bizce bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Halk arasında çok söylenen “bu araba yok satar” cümlesini bunlara da kurabiliriz.

Araçların çatı kısımlarının gidiş biçimleri benzer. IDx‘ın D sütun kısmındaki parça çıkıntısı olmasa e-Legend’le ayırt edilemeyecek hale gelirmiş. Kapı kısmında IDx, sahip olduğu kenar boşluklarıyla ayrılıyor.

IDx ve e-Legend’ın arka kısımlarında bir yere kadar yine beraber hareket etmişler.

İki aracın da bagaj kısımlarının sivriliş tarzları birbirlerine yakın. Stop farların içeriğinde her iki modelde de 3’lü Led düzen hakim.

Farklar arasında ise IDx, kendini benzinli bir otomobil olduğunu belli eden egzoz çıkışına sahipken, e-Legend da bu kullanılmamış.

Kabin kısmında Nissan gerçeği daha çok yansıtıyor.

Retro hakimiyetinde IDx’in direksiyon ve konsol yapısı üretim tipin de kullanılabilir. Sade bir yapı üzerine dijital ekran teknolojisinin de canlandırıcı etkisi olmuş.

e-Legend’ın kabinine girdiğimiz zaman turkuz ve kahvenin capcanlı tonlarını görmekteyiz. Ancak bu kısım daha çok sonra devreye girecek otonom yapıyı yansıtıyor.

Sonuç olarak bu iki araç arasında yalnızca 5 yıllık bir süre var. 5 yıl içerisindeki teknolojiyi azımsamamamız gerekiyor. Pininfarina’nın kalemiyle şekillendirilen 504 Coupe‘un hayat hikayesi 1969’tan 2018 yılına kadar getirilmek isteniyor. Sizce firmaları, e-Legend ve IDx’ı farklı isimlerle de olsa üretime alırlar mı?

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı