Yatırım yapmaya başla!

Peugeot, Amerika Pazarına Yönelik Hangi Hedeflere Kilitlendi!

PSA, ikinci kez yapacağı Amerika pazar girişi için iyi bir strateji planı yaptıklarını açıkladı!
Peugeot, Amerika Pazarına Yönelik Hangi Hedeflere Kilitlendi!

2019 yılına girmemizle birlikte Peugeot’un ABD bileti hakkında birçok haberi çıktı. Fransız marka büyük Amerika pazarı için ikinci denemesini gerçekleştirecek. 90’lı yıllarda Peugeot para kazanacağını bildiği hedefe doğru koşsa da, kısa süre sonra yanlış bir girişim olduğunu anladı ve çekildi. Baş sebepler arasında kalitesiz ürün dalgası yer aldı.

30 yıllık bir aranın ardından PSA, teknoloji ve araç sağlamlığında kendisini tüm dünyaya ispatladı ve istenilen testlerden geçecebileceğini aktardı. Firma o kadar hırslıydı ki ABD kanadında rahat iş yapmak için milyar dolarları gözden çıkartıp Fiat-Chrysler’in tamamını satın almak istedi. Peki uzun aradan sonra Peugeot ABD ve Kanada pazarı için nasıl bir strateji yaptı?

Peugeot’un ABD’ye ilk girdiği zamanlardaki vadettiği şeyler hatırlatıldı.

1990’larda İtalyan Alfa’nın araçları sokmak için kullandığı “kusursuz kalite, en iyi geri dönüş” sözleri gibi Peugeot’un da söylediği ve sonradan tam tersi durumların olup, ülkeden çekilmek zorunda kaldığı yazıldı. Dünyanın en büyük 9. araç üreticisi ve grubu olan PSA, hedeflerini 2023 yılına göre ayarladı.

Zamanında yaptığı hataların ön yargıları halen daha devam etse de, Peugeot’un son 15 yıldaki atakları ve araç geliştirmeleri herkesçe takdir topladı. Güvenlik konusunun üzerine çok fazla eğilen firmanın Euro NCAP gibi bağımsız kuruluşlarca, modellere tam puanlar verildi.

Markaların iyi planlar yapan CEO’su Carlos Tavares, “push to pass” stratejisinin devreye alındığını, işleyiş kısmında Avrupa dışı satışlarda %50’lik bir artış beklediklerini dile getirdi. PSA’nın elektrikli araçları hakkında da konuşan yönetici; 2021 yılına Fransa için tüm hazırlıkların yapıldığı söyledi. Aynı şartların Amerika pazarına 2026 yılı denilmiş olsa da biz onu 2023’e indirdik dedi.

PSA’nın ABD ve Kanada için GM’nin Opel/Vauxhall tarafını kendisine katması çok faydalı olacak.

GM bünyesinde akıllara zarar karlar elde ederken 1999 yılındaki gerileme ve ileriye doğru 19 yıllık süreçte milyar dolar zarar eden Opel’i PSA satın almıştı. Öyle ki bir sonraki sene GM de Opel de kar açıklamıştı. Opel’in Almanya Rüssesheim tesis yönetimi ve mühendisleri şu anda PSA’nın Amerika araç pazarı standartlarını yakalamak için çalışmalar yürütüyor.

Marka, yürüttüğü çalışmaları sadece yasal süreçler için değil, araçlara doğru tasarım ve spesifikasyon seviyesini dahil etmek ve büyük darbelerin yanı sıra detaylar – bardak tutucular doğru boyutta mı? gibi ufak gözüken büyük önem arz eden kısımlara odaklanıldığı açıklandı.

Dominique, “Mevcut bir aracı homologlaştırmak için çok fazla para harcamak mantıklı değil. Sattığımız zaman dört yaşında olacak ve yeniden tanıtmak istemiyoruz. Amerika’da marka, zaten döngü ortasında olacak. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Peugeot pazarın en yoğun olduğu yere giderken, orta ve tam boyutlu modellerin karışımında kesinlikle çapraz yollara doğru eğilecek. Mevcut 3008 ve 5008 Avrupa’da iyi satıyor. ABD’de pazarında da iyi satacak.” dedi.

Peugeot modellerinin alacağı bir özellik de, geçen sene Chevrolet ile piyasaya sunulan Free2Move araç paylaşım servisi. SUV ve sedan araçlarla başlanacak satışların ardından bir kamyonete ihtiyaç duyulduğunda onu da yapacaklarını söylediler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum