Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolün Rengi Değişti! İndirim Beklentisi Arttı

Petrol fiyatlarında dengeler değişirken, yatırımcının odağı birkaç parçaya bölündü. Yeni hafta düşüşle başladı, akaryakıtta indirim beklentisi arttı...
Petrolün Rengi Değişti! İndirim Beklentisi Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orta Doğu’da gerilim petrol fiyatlarını yukarı taşımayı bıraktı. Çatışmaların İsrail Gazze şeridi ile sınırlı kaldığının görülmesiyle petrolde endişeler azaldı. Cuma günü İsrail’in operasyonlarını hızlandırarak, kara harekâtına başladığı haberleriyle birlikte Brent Petrol yüzde 3 artmıştı. Yeni hafta ise düşüşle başladı.

Petrol piyasasında yatırımcının odağı, Orta Doğu gelişmelerine ek olarak Çarşamba günü açıklanacak FED faiz kararına bölündü. İsrail’in Cuma günü başlattığı silahlı çatışmaların hafta sonuna yayılmaması, haftanın ilk işlem gününde petrole düşüş getirdi.

Vanda Insights kurucusu Vandana Hari, çatışmaların yükseleceği beklentisiyle ham petrole fazla alım geldiğini belirtirken, düşüşün bir sonraki risk olayına kadar devam edebileceğini öngördü.

Petrol TSİ 14:35 sularında yüzde 1,34 düşüşle 84,4 dolarda seyretti.
Ham Petrol Fiyatı - 30.10.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günkü işlemlerde 83,11 dolara kadar gerileyen ham petrol fiyatı, daha sonra güçlü yükselerek 85,89 dolara tırmanmıştı. Haftanın kapanışını ise düşüşle 85,16 dolardan gerçekleştirmişti. Yeni haftanın açılışında 83,77 dolara kadar gerileyen ham petrol, 85 doları test etmesine karşın bunda başarısız oldu ve 84 doların altını gördü.

Brent Petrol ise TSİ 14:35 sularında yüzde 0,45 düşüşle 88,91 dolarda seyrediyor. Cuma günü 90 doların üstünü gören Brent fiyatı, bugünkü işlemlerde 87,5 dolara kadar geriledi. Geçen haftanın başına göre yüzde 0,30’dan fazla düşüş kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Çatışmaların İsrail Gazze şeridinden İran tarafında kayması, petrolde arz sıkıntılarını beraberinde getirebilir. Çatışmaların petrol tankerlerine veya depolarına sıçrama ihtimali fiyatları yükseltirken, hafta sonu yumuşayan hava rengin değişmesine neden oldu. Şimdi ise yeni bir risk olayı görülmeden yükseliş beklenmiyor.

Gözler FED Toplantısında Olacak

Petrol fiyatları için bu hafta Çarşamba günü açıklanacak FED faiz kararı da etkili olacak. FED’in şahin mesajları, ham petrol talebi için bir engel olarak görülüyor. Faizlerin daha da yükseleceği beklentileri, petrol fiyatlarını baskılarken, arz sıkışıklığı kaynaklı artışı dengelemiş oldu.

Investing’de yorumda bulunan Ambar Warrick, ABD’nin akaryakıt talebinin yüksek faize rağmen değişmediğini; ancak yatırımcıların önümüzdeki aylarda bunun değişmesini beklediğini yazdı. Dolardaki istikrarlı seyrin de petrol fiyatları üzerinde baskı yarattığına değindi.

Motorinde İndirim Bekleniyor

Brent Petrol fiyatındaki düşüşle birlikte akarkayıtta indirim beklentileri de hemen arttı. Bu gece itibarıyla motorinin litresine 1,57 lira indirim yapılması bekleniyor.

İndirimin ardından motorinin litre fiyatı İstanbul’da yaklaşık 37,99 TL’ye, Ankara’da 38,58 TL’ye ve İzmir’de 38,73 TL’ye gerileyecek.

Dünya Bankası’ndan Düşüş Tahmini

Dünya Bankası’nın Emtia Piyasaları Görünümü raporunda İsrail Hamas savaşının balamasının ardından petrol fiyatlarının yüzde 6 arttığı kaydedilirken, diğer emtialarda neredeyse hiç değişim olmadığına dikkat çekildi.

Küresel petrol fiyatlarının yılın dördüncü çeyreğinde varil başına 90 dolar olmasını bekleyen Dünya Bankası, yavaşlayan büyümenin talebi azaltması nedeniyle 2023’te ortalama 81 dolara düşmesini beklediğini söyledi.

Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Kalkınma Ekonomisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Indermit Gill, Orta Doğu’daki çatışmanın, emtia piyasasını 1970’lerden sonra en kötü şekilde etkileyen Rusya-Ukrayna savaşının hemen ardından geldiğine dikkat çekti. Bunun yıkıcı etkileri olduğuna değinen Gill, “Politika yapıcıların dikkatli olması gerekecek. Çatışma artarsa, küresel ekonomi onlarca yıldır ilk kez ikili bir enerji şokuyla karşı karşıya kalacak, sadece Ukrayna’daki savaştan değil, aynı zamanda Orta Doğu’nda da kaynaklanacak,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.