Yatırım yapmaya başla!

Petrolün Düşüşü Küresel Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Petrolün Düşüşü Küresel Piyasaları Nasıl Etkiledi?

İşlem haftasının ilk günlerinde bilindiği üzere küresel hisse senetleri, merkez bankalarının söylemlerinden destek bularak tırmanışa geçmişti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin ve Japonya Merkez Bankası BOJ’un ekonomiye destek söylemleri, küresel hisse senetlerinin tırmanışlarının temelini oluşturmaktaydı. Haftanın son işlem gününe kadar değer kazanımlarını sürdüren küresel hisse senetleri, bugün petrolün düşüş yaşamasıyla birlikte yeniden negatif seyre büründüler. Petrol ise bu işlem haftasının ilk günlerinde küresel hisse senetlerinin değer kazanmasıyla birlikte geçtiğimiz haftaki rallisini sonlandırmak zorunda kalmıştı. Ancak OPEC ülkeleri ile Rusya arasında Katar’ın başkenti olan Doha’da gerçekleşen toplantı sonrası petrol, yeniden değer kazanmaya başlamıştı. OPEC ülkeleri ve Rusya, gerçekleştirilen toplantı sonrası petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı aldıklarını tüm dünyaya ilan etmişlerdi.

Bu gelişmenin ardından ise geçtiğimiz gün Irak, İran ve Venezuela bir araya gelmiş, kritik bir toplantı gerçekleştirilmişti. Petrolün seyir tablosu açısından büyük önem arz eden bu toplantıda, İran’ın tutumu merak konusuydu. Toplantının ardından açıklamalar yapan İranlı yöneticiler, petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurulma kararı alınmasını desteklediklerini açıklamışlardı. Yaşanan bu gelişmeler petrolün değer kazanımlarını sürdürmesinin önünü açıyordu, fakat bugün ABD’de açıklanan petrol stok verileri sonrası petrol yeniden düşüşe geçti. Bunun nedeni ise açıklanan stok verilerinin 80 yılın en yüksek seviyelerini işaret etmiş olmasıydı. Yaşanan bu gelişmeler petrolün yeniden düşmesine neden olurken, enerji hisseleri de gerilemeye başladı. Petrolün gerilemesi ve enerji hisselerinin düşüş sonucunda ise haftanın son işlem gününde küresel hisse senetlerinde tedirginlik arttı ve düşüşler görüldü.

Japonya’da Topix Endeksi bugünkü işlemlerde yüzde düşüşler yaşadı. Hatırlanacağı üzere Topix Endeksi dünkü işlemlerde yüzde 0.8 oranında değer kazanmıştı, ancak bugünkü düşüşlerle birlikte haftalık kazancını yüzde 7.3’e daraltmış oldu. Standard Poor’s (S&P 500) Endeksi ise bugünkü işlemlerde yüzde 0.5 oranında değer kaybetti. Böylelikle S&P 500 Endeksi 1,917.79 puan seviyelerine kadar geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi de bugünkü işlemlerde yüzde 1 oranında değer kaybı yaşadı. Almanya’da DAX Endeksi ise bugünkü işlemlerde yüzde 0.11 oranında değer kaybı yaşadı. Hatırlanacağı üzere endeks dünkü işlemlerde yüzde 2,65 oranında değer kazanmıştı. İngiltere’de FTSE 100 Endeksi şu saatlerde yatay bir seyir izliyor. Dünkü işlemlerde ise endeks yüzde 2.87 oranına tırmanmayı başarmıştı. Son olarak ise MSCI Asya Pasifik Endeksi bugünkü işlemlerde yüzde 1 oranında aşağı yönlü seyrediyor. Böylelikle endeks bugün yaşadığı düşüşle bu haftaki başarılı performansını yüzde 5.4’e daraltmış durumda bulunuyor.

“Piyasalarda sabırlı sermaye azlığı mevcut”

Melbourne’de IG Ltd. Piyasalar Stratejisti Evan Lucas, ABD’de açıklanan stok verilerinin artışı sonucu gerileyen petrolün küresel piyasalara yansımalarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Lucas yaptığı değerlendirmede, stok verilerinin bu denli artmasının piyasalarda endişenin oluşmasına neden olduğunu belirterek, küresel piyasaların bu gelişmeden negatif yönde etkilendiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Lucas; piyasalarda sabırlı sermayenin azlığına işaret ederek, merkez bankalarının daha fazla gevşemeye gitmesi gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum