Paylaşım

Petrolün 30 Doların Altını Görmesi Küresel Piyasaları Nasıl Etkiledi?


 

Petrol fiyatlarının bugün yeniden son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına gerilemesiyle, küresel piyasalarda sert düşüşler yaşanmaya başladı. Petrolün küresel piyasalara yansımaları ve ayrıntılar haberimizde;

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta merkez bankalarının teşvik söylemleri üzerine güç bulmuş ve yükselişe geçmişti. Dün de AMB Başkanı Mario Draghi’nin söylemleriyle birlikte piyasalar değer kazanımlarını genişletmeye devam etti. Son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına kadar gerileyen petrol güçlenen hisse senetlerinden destek bulmuş ve yükselişe geçmişti. Piyasaların gözünün bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) ve Japonya Merkez Bankası toplantılarına yöneldiği ortamda, petrol fiyatlarının yeniden 30 doların altına gerilemesiyle bugün küresel borsalarda yeniden sert düşüşler görülmeye başlandı.

Petrol fiyatları, arz fazlası endişesi ve İran’ın petrol ihracatına başlayacağı endişe ortamında son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına kadar gerilemişti. Ancak merkez bankalarının teşvik söylemlerinden güç bulan petrol, yeniden yükselişe geçmiş ve böylelikle yatırımcıların da risk iştahının yeniden artmasını sağlamıştı. Dün ise Suudi Arabistan’a ait olan petrol şirketi, Aramco’nun CEO’su Khalid Al-Falih’in şirketi halka arz etme girişimleriyle ilgili açıklamalarının ardından bugün, Brent petrolü fiyatları yeniden son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına geriledi.

Avrupa piyasaları ise geçen haftaki teşvik söylemleri üzerine yaşadığı yükselişe, dün AMB Başkanı Mario Draghi’nin söylemlerinin de eklenmesiyle hisse senetlerinde değer kazanımlarına devam etmişti. Ancak bugün petrol kaynaklı küresel piyasalarda görülen sert düşüşlerin etkisiyle Avrupa piyasaları da negatif seyre yöneldi. İngiltere’de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.39 oranında gerilerken, Almanya’da DAX 30 Endeksi 0.29 oranında düştü.

Yaşanan bu düşüşlerin etkisiyle Euro/Dolar paritesi 1,0850 seviyelerine gelmiş oldu. Amerika piyasalarında ise Standard&Poor’s (S&P 500) Endeksi yüzde 1.56 oranında değer kaybı yaşarken, Nasdaq Endeksi ise yüzde 1.58 oranında geriledi. Ayrıca Dow Jones endeksi de dünü yüzde 1.29 oranında yaşadığı düşüşle kapatmıştı. ABD piyasalarının bu haftaki en önemli gündem maddesi ise bu haftaki Fed toplantısı olacak. Ayrıca Asya piyasaları da küresel piyasalarda yaşanan düşüşlerin etkisiyle bugün sert düşüşler yaşıyor. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.35 oranında düşüş yaşadı. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi ise 5.15 oranında azaldı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın