Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petroldeki Kayıplar Dördüncü Haftaya Uzandı

Savaş fiyatlarının uçurduğu emtia tarafında rüzgar tersten esiyor. Zirve yükselişten vazgeçerek düşüş eğilimine geri dönen petrol fiyatları düşüşü 4. haftaya taşıdı.
Petroldeki Kayıplar Dördüncü Haftaya Uzandı
HABER GİRİŞ

OPEC’in bugün paylaşacağı aylık piyasa raporu beklenirken petrol fiyatlarında düşüş seyrinin devamı geldi. Orta Doğu’daki savaş baskısında hafifleme yaşanması ve çatışmaların yayılım kazanmayacağı beklentilerinin oluşmasıyla 23 Ekim gününden bu yana düşen petrol fiyatlarında aylık değer kaybı yüzde 12’ye yaklaştı.

Kesintisiz 4. haftaya yayılan düşüşlerin ardından yeni haftada TSİ 9.30 itibarıyla brent petrol 80 doların, ham petrol varil fiyatı ise 77 doların altına indi.

Ham Petrol Fiyat 13-11-2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

Petrolde kayıp serisinin ne kadar daha süreceği sorusuna ANZ Group Holdings analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes yanıt verdi.

Analistlerin hazırladığı notta, “Bu hafta birkaç petrol piyasası raporunun yayınlanması odak noktası olacak. Herhangi bir gerginlik belirtisi, jeopolitik gerilimlerin azalmasıyla zayıflayan hissiyatı değiştirebilir” çıkarımı yer aldı.

Citi Petrol için Düşüş Beklentisindeydi

Eylül ayının sonunda zirve yükselişe ulaşan petrol fiyatları için Citibank’tan şaşırtan bir tahmin gelmiş, ABD’li banka, petrolde düşüşün yaşanacağı beklentisini paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ancak ilerleyen günlerde Hamas’ın Aksa Tufanı saldırısını başlatmasıyla Citi’nin tahminlerinin boşluğa düştüğü görülmüştü. Gelinen noktada savaş gündeminden sıyrılan petrol fiyatları beklentileri karşılar şekilde düşüşe geçmiş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın