Yatırım yapmaya başla!

Petroldeki Düşüşü Sonlandırmak için Hangi Önlemler Alınmalı?

Artan üretim ile düşüşe geçen petrol fiyatları bugün de kayıplarını korudu. OPEC'in üretimi kısmaması halinde petrolün 40 doların altına kadar düşeceğini belirten uzmanlar alınması gereken önlemleri açıkladı.
Petroldeki Düşüşü Sonlandırmak için Hangi Önlemler Alınmalı?

ABD ve Libya’da üretimin artması, bunun da OPEC’in küresel arz fazlasını gidermeye yönelik çabalarını olumsuz etkileyeceği düşüncesi ile düşüşe geçen petrol, bugün de kayıplarını korudu. 7 ayın en düşük seviyesini gören petrol fiyatları küresel piyasa hisse senetlerini ve altını yükseltti.

Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) verilerine göre; ABD’de petrol üretimi 2015 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye geldi. Vadeli petrol kontratları New York’ta varil başına 43 dolara kadar indikten sonra %0,2’lik küçük bir artış kaydetti.

Brent Petrol dün Ocak ayından bu yana %20’den fazla düşüş yaşayarak ayı piyasasına girdi. Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında 10 sent yükselerek, varil başına 42,63 dolara çıktı. Toplam işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın %25 altındaydı. Kontrat dün 42,53 ile son 10 ayın en düşük seviyesini görmüştü.

Ağustos vadeli Brent Petrol ICE Futures Europe piyasasında 44,91 dolara yükseldi. Brent Petrol Çarşamba günü %2,6 düşüşle 44,82 dolara kadar inmiş ve 2016 yılının Kasım ayından bu yana en düşük seviyeden günü kapatmıştı.

Düşen Petrol Fiyatlarına Uzman Yorumları

ABD ham petrol üretiminde 17 Şubat’tan bu yana sürekli artış trendinde gitti ve 16 Haziran haftasında 20 bin varil artışla 9,5 milyon varile kadar yükseldi. Üretimin bu denli artması petrol fiyatlarında hızlı bir düşüş gerçekleşti.

FGE’nin kurucusu ve başkanı Fereidun Fesharaki; petrol fiyatlarını yeniden yükseltmek için günlük 700.000 varil daha petrol çekilmesi gerektiğini belirtti. Fiyatları 50 dolara çıkarmak için OPEC’in acilen üretimi kesmek zorunda olduğunu belirten Fesharaki, eğer zamanında müdahale edilmezse fiyatların 40 doların altına kadar ineceğini vurguladı.

İntegral Menkul’den Seda Yalçınkaya ise ABD’nin ham petrol ve benzin stoklarındaki düşüşün ardından petrol fiyatlarında kısa süreli bir artış olduğunu ancak bu durumun çok da umut vaat etmediğini belirtti. Cuma günü duyurulacak olan ABD sondaj kule sayıları ve petrol otoritelerinden gelecek açıklamaların yakından takip edileceğini söyleyen Yalçınkaya, petrol fiyatları hakkında tahminlerini ise şu şekilde yaptı;

Amerikan tipi ham petrol için direnç seviyeleri 43.00, 44.25, 45.50 olurken, 42.20, 41.50, 39.20 destek konumunda. Yalçınkaya petrol fiyatlarının 43 doların üzerine çıkıp burada kalıcı olamaması halinde aşağı yönlü hareketin devam edeceğini ifade etti.

Seda Yalçınkaya Brent Petrol için ise 45.35, 46.60, 47.40 seviyelerinin direnç, 44.25, 43.50, 42.80 destek seviyeleri olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum