Yatırım yapmaya başla!

Petroldeki Düşüş OPEC ile Devam Ediyor

Petroldeki Düşüş OPEC ile Devam Ediyor

Petrol vadelileri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) üyesi ülkelerin küresel arz fazlası sorununa rağmen üretime devam etmeleri ile değer kaybetmeye devam ediyor. OPEC’in ikinci en büyük üyesi Irak, artan nüfus ihtiyaçlarını karşılamak için üretimi artırmaları gerektiğini belirtti.

Küresel arz fazlası sorunu petrol piyasasını ayı piyasasına itti ve Haziran ayı kapanış zirvesinden %30’un da üzerinde kayıp gerçekleştirdi. Petrol stokları 5 yıllık mevsimsel ortalamanın 90 milyon varilin üzerinde seyrediyor.

Eylül vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 31 sent geriledi ve varil başına 42.31 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %15 altında seyrediyor. Ekim vadeli Brent Petrol kontratı ise %0.7 değer kaybetti ve varil başına 48.45 dolardan işlem gördü.

Düşen petrol fiyatları Avrupa hisselerinde de gerilemeye yol açtı. Avrupa hisseleri gelişen piyasalardaki satış dalgasının genişleyeceği endişeleri ile düşüşe geçti.

Stoxx Europe 600 Endeksi %1, Standard&Poor’s 500 Endeks vadelileri ise %0.3 değer kaybetti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.3 kadar düşüş yaşadı.

Vietnam ve Kazakistan para birimleri de değer kaybetti. Vietnam para birimini %1 oranında devalüe ederken, Kazakistan tengesi %4.6 düşüş kaydetti.

BDO Unibank Inc. baş piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, konuyla ilgili olarak; “Yatırımcıların tedirginlikleri, Çin’deki belirsizlikler, zayıflayan para birimleri ve ABD faiz artışı beklentileri nedeniyle had safhada. Yatırımcılar sermayelerini ülkelerine geri götürüyor ve ortalık durulana kadar dışarıda bekliyor,” şeklinde görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum