Yatırım yapmaya başla!

Petrolde Yeni Dip 30 Dolar mı?

Petrolde Yeni Dip 30 Dolar mı?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte petrol piyasası oldukça zor günler geçiriyor. Havaların ısınması ve stok verilerinde görülen seviyeler, yeni dip seviyelere yaklaşılmasına neden oluyor. Hatırlanacağı üzere Şubat ayında petrol, son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar gerilemişti. Ancak bu gerilemenin ardından, arz dondurma görüşmeleri için gerçekleştirilen OPEC toplantıları, petrolün yeniden toparlanmasını sağlamıştı. Ayrıca ABD’de açıklanan stok verilerinde görülen kayda değer düşüşte petrolün yönünü yukarıya doğru çevirerek tırmanışa geçmesini sağlamıştı. Haziran ayına gelindiğinde ise ibre tam tersine döndü. ABD’de açıklanan stok verilerindeki sürpriz artışlar ve yaz aylarının etkisi petrolün yönünü aşağıya doğru çevirerek yüzde 20 oranında sert bir düşüş yaşamasına neden oldu.

Petrol piyasasında erime hız kesmeden devam ederken ünlü Fransız bankası Societe Generale, petrolün seyriyle ilgili olarak kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Bankanın Küresel Petrol Araştırmaları Masası’ndan Michael Witter’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Petrol 30 dolar seviyelerinde yeni bir dip görebilir”

Petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili banka adına değerlendirmelerde bulunan Wittner, Haziran ayından bu yana petrol piyasasında oldukça sert düşüşlerin yaşandığını belirterek ABD’de açıklanan stok verilerinin genel seyirle ilgili belirleyici bir rol oynadığını söyledi. Şubat ayında görülen düşüşlerle ilgili olarak ise Wittner, İran’ın piyasaya dahil olmasıyla birlikte yaşanan büyük panik sonrası petrol varil fiyatlarının 26 dolar seviyelerine kadar gerilediğini ancak, bu dönemde o seviyelere kadar gerilemelerin olmayacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Wittner, ilerleyen günlerde kayıpların derinleşebileceğinin atlını çizerek, petrol piyasasındaki yeni dip seviyenin 30 dolar olacağını ifade etti.

Petrolün seyri hangi yönde?

Eylül vadeli WTI, haftanın üçüncü işlem gününde varil başına 39,76 dolar seviyesinde seyrediyor. Hatırlanacağı üzere, geçen günkü işlemlerde WTI varil başına 39,51 dolar seviyesindeydi.

Ekim vadeli Brent petrol ise haftanın üçüncü işlem gününde varil başına 42 dolar seviyesinde bulunuyor. Hatırlanacağı üzere Brent petrol, geçen günkü işlemlerde varil başına 41,80 dolar seviyesindeydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum