Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Talep Endişesi! Fiyatlar Yüzde 2 Geriledi

Petrol, düzensiz talep toparlanmasına dair kaygılarla birlikte kayıplarını hızlandırdı. Piyasalarda son durum şöyle...
Petrolde Talep Endişesi! Fiyatlar Yüzde 2 Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalarda resesyon endişesi ve belirsizlik giderek artıyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) resesyon endişesine rağmen bu ayki toplantıda faiz artıracağı beklentisi altın ve kriptolarda baskı yaratırken petrolde de düşüş hızlandı.

Petrol piyasası dünya ekonomisinin yavaşlayacağı beklentisi ve talepte toparlanmanın sınırlı olacağı endişesi ile Çarşamba günkü işlemlerde yüzde 2’ye yakın düşüş sergiledi.

Ham Petrol 80 Doların Altında

Kaynak: Paratic Piyasalar

Amerikan tipi ham petrolün varili saat 13.30 sularında yüzde 1,7 ekside 79,48 dolardan işlem görüyor. Son kapanışını 80,92 dolardan yapan ham petrol, haftanın üçüncü işlem gününe zayıf başlayarak 79 sınırına kadar geriledi.

Geçtiğimiz haftalarda ABD ve Avrupa tarafında bankacılık sektöründe yaşanan kargaşanın etkisiyle 15 ayın en düşük seviyesine inmişti. 64 dolara kadar inen ham petrol bankalar tarafında yaşanan sıkıntının küresel bir finansal krize dönüşmemesi için alınan tedbirlerle birlikte yeniden toparlanmaya geçti.

Geçen hafta 83 doların üzerine kadar çıkan petrol açıklanan ekonomik verilerin hala zayıf gelmesi ve resesyon riskinin gündemden düşmemesi ile birlikte yönünü bir kez daha aşağı çevirdi.

Dünya ekonomisinin yavaşlayacağı endişesi petrolde talep toparlanmasına üzerinde baskı yaratırken fiyatlardaki artış da sınırlı düzeyde oldu oldu.

Bugünkü işlemlerde yüzde 2’ye yakın düşen ham petrolün varil fiyatı haftalık bazda yüzde 2,3, yıllık bazda yüzde 20,7 oranında geriledi. Aylık bazda ise yüzde 20’ye yakın bir artış söz konusu.

Aynı dakikalarda yüzde 1,8 azalışla 83,11 dolardan işlem gören Brent petrol gün içerisinde 82,63 ila 85,20 arasında hareket etti. Brent petrolde haftalık kayıp yüzde 3, yıllık yüzde 22’ye çıkmış durumda.

Uzmanlar, azalan stoklar ve daha zayıf rafineri marjlarına dikkat çekerken, fiyatların dar aralıkta hareket etmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%