Paylaşım

Petrolde Suudi Arabistan Endişesi


 

Cuma günü Viyana'da OPEC ülkeleri toplantı düzenleyecek. Bu toplantıda Suudi Arabistan'ın petrol üretimini azaltmayı teklif etmesi yönündeki ihtimaller üzerine petrol varil başına 40 dolara geldi. İşte detaylar...

OPEC ülkelerinin Cuma günü Viyana’da yapacağı toplantıda, Suudi Arabistan’ın OPEC’in üretiminin günlük 1 milyon varil düşürülmesini teklif edeceği yönünde haberler çıktı. Bu söylentiler üzerine petrol kazançlarını genişletti. Energy Intelligence’dan gelen habere göre Suudi Arabistan’ın bu teklifi Rusya, İran ve Meksika‘nın da içinde olduğu OPEC içinde ve dışındaki ülkelerin de üretim azaltımına gitmesini içeriyor. Bu kararın ise 2016’dan önce yürürlüğe girmesi beklenmiyor. Shana haber ajansına göre ise OPEC ülkelerinin çoğunluğu üretimin düşürülmesi konusunda görüş birliğine varmış durumda.

Vadeli petrol fiyatları %1.3 kadar yükseliş gösterdi. ABD petrol stokları geçen hafta Enerji Enformasyon İdaresi’nin verilerine göre 1.18 milyon varil arttı. Petrol, OPEC’in bir yıl önce üretimi devam ettirme ve yüksek maliyetli kaya petrolü üreticilerini piyasadan uzaklaştırma kararını almasından sonra %39 civarında değer kaybetti. OPEC Haziran 2014’ten bu yana her ay günlük 30 milyon varil üretim hedefini aştıktan sonra, aynı yılın Kasım ve takibindeki Haziran ayında üretim kotasını değiştirmeme kararı almıştı. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi, değiştirdikleri bu kararı Cuma günü Viyana’da düzenlenecek olan toplantıda görüşmeye sunacak.

Melbourne’de Australia&New Zealand Banking Group Ltd. emtia araştırma müdürü Mark Pervan, konuyla ilgili olarak; “Üretimi kısarlarsa bu sürpriz olur. Piyasa bu büyük petrol üreticileri arasında bir politika değişikliği olmasını beklemiyor,” dedi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü Nymex piyasasında varil başına 40.44 dolara çıktı. Ocak vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 58 sent artışla varil başına 43.07 dolara geldi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın