Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolde Kararsız Görünüm! Fiyatlar Bir Düşüp, Bir Yükseliyor

Küresel piyasalar Amerikan enflasyon rakamlarına odaklanırken, petrol fiyatları stok-talep dengesizliğiyle yön arayışında.
Petrolde Kararsız Görünüm! Fiyatlar Bir Düşüp, Bir Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Salı günü uluslararası piyasalarda 77,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı bugün 1 dolardan fazla düşerken, Amerikan tipi ham petrolde de benzer durum söz konusu. Piyasada tam bir belirsizlik hakim. Gözler bugün açıklanacak ABD enflasyon rakamlarına çevrilmişken, petrol fiyatlarında bir yön arayışı izliyoruz.

ABD hükümetinin bu yıl bakım çalışmalarını tamamladıktan sonra stratejik rezervleri yenilemeyi planladığını açıklamasının ardından petrol fiyatları yükseldi. ABD ham petrolü bu haberle yüzde 2’den fazla yükselerek 71 dolardan 73’e çıktı. Çarşamba günü ise okların yeniden aşağı çevrildiğini görmekteyiz.

Ham Petrol Yüzde 1 Düşüş Gösterdi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Saat 11.00 sularında ABD ham petrolünün varil fiyatı yüzde 1 ekside 72,95 dolardan işlem görüyor. Fiyatlardaki düşüşte, ABD’nin ham petrol stoklarındaki yükseliş öngörüsü etkili oldu. Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre geçen hafta ham petrol stoklarının 3,6 milyon varil arttığı belirtildi. Bu rakam piyasanın beklentisinin yaklaşık 3 katına denk geliyor.

Stoklarda artış olması bankacılık krizinin yarattığı baskı ve Çin’de ekonominin henüz istendiği kadar toparlanmamış olması talep endişesiyle birleşince fiyatlar üzerindeki baskıyı artırdı.

Ham petrol 72,94 dolara, Brent petrol 75,05 dolara kadar geriledi.

GCM Yatırım Banner

Piyasalar resmi stok verilerinin yanında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) yarın açıklayacağı aylık sektör raporunu da yakından izliyor. Raporda, fiyatları desteklemek için bir sonraki toplantıda üretim konusunda nasıl bir karar alınacağına dair ipuçları aranacak.

Brent petrolde teknik olarak 78,27 ile 79,10 dolar aralığı direnç, 75,84 ile 74,24 dolar aralığı destek seviyeleri olarak izleniyor. ABD türünde ise destekler 73,43 – 72,62, dirençler 75,74 – 73,83 olarak takip ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın