Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Çin Baskısı Sürüyor: Yüzde 2’den Fazla Düştü

Petrol piyasası Çin’deki veriler ve küresel piyasalardaki faiz endişeleri ile baskı altında. Detaylar şöyle...
Petrolde Çin Baskısı Sürüyor: Yüzde 2’den Fazla Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol talebindeki bulutlu görünümün, Çin’in gösterge borç verme faiz oranlarındaki indirimden kaynaklanan potansiyel artışa ağır basmasıyla kayıplar artıyor. Ham petrolde günlük kayıp yüzde 2’yi aştı ve fiyat 70 dolara kadar geriledi. Brent petrol ise 74 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Çin bugün iki gösterge borç verme oranının her birini 10 baz puan indirdi. 10 ay sonra ilk kez yapılan kesintiler, bazı tahminlerden daha az agresifti. Bununla birlikte, petrol talebinde bunun sonucunda bir iyileşme kesin olmaktan uzak görünüyor.

Ham petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Auckland’daki CMC Markets’ten Tina Teng, “Petrol tüccarlarının, petrol talebine ilişkin görünümlerini iyileştirmek için Çin’de somutlaşmış güçlü bir ekonomik toparlanma görmeleri gerekebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Faiz indirimleri, Çin’in perakende ve fabrika sektörlerinin bu yılın başlarındaki ivmeyi sürdürmekte zorlandığını gösteren son ekonomik verileri takip ediyor.

China National Petroleum Corporation’ın (CNPC) araştırma kolundaki bir araştırmacı, Çin’in 2023 ham petrol talebinin geçen yıla göre yüzde 3,5 artmasının beklendiğini söyledi. Çin’in akaryakıt ithalatı, Nisan’da on yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Mayıs’ta düştü.

Çin hükümeti, ekonomik büyümeyi teşvik edecek önlemleri görüşmek üzere geçen hafta bir araya geldi ve birkaç büyük banka, COVID sonrası toparlanmanın bocaladığına dair korkular arasında Çin için 2023 ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü.

Rusya ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) yaptığı kesintileri geride bırakarak bu ay deniz yoluyla taşınan dizel ve gazyağı ihracatını artırmaya hazırlanıyor. Diğer yandan petrol yatırımcıları, yarın ve Perşembe günü FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını takip edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%