Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Zorlu Geçen 2022’yi Kazançla Bitirmeye Hazırlanıyor

Yılın son işlem günü itibarıyla petrol fiyatları yıllık bazda kazançla kapanış yapmaya hazırlanıyor. Ayrıntılar geliyor…
Petrol Zorlu  Geçen 2022’yi Kazançla Bitirmeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

2022 yılı küresel piyasalar için yüksek enflasyon, faiz artırımları ve Rusya-Ukrayna savaşının gölgesi altında geçti. Petrol fiyatları da bu süreçten fazlasıyla etkilendi. Yılın son işlem gününde brent ve ham petrol fiyatları yıllık kazançlarına yöneliyor.

Brent petrol haftanın son işlem gününde yükselirken, Ukrayna savaşı nedeniyle arzın kısıtlı olduğu ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’in zayıflayan talebinin damgasını vurduğu dalgalı bir yılda art arda ikinci kez yıllık kazancına hazırlanıyor.

Brent Yıl İçinde 2008 Sonrası En Yükseği Gördü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin arz endişelerine yol açmasının ardından, küresel gösterge Brent’in varil başına 139 dolara ulaşmasıyla ham petrol Mart ayında yükseldi ve 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 2022’nin ikinci yarısında küresel durgunluk endişeleriyle fiyatlar hızla düştü.

Brent petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Brent petrolün varil fiyatı yazım itibarıyla 83 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ham petrol ise 78 dolar seviyesinde bulunuyor.

Küresel piyasalardaki olumsuzluklara rağmen Brent petrol yılı yüzde 7’lik kazanç ile kapatmak üzere. 2021’deki kazanç yüzde 50’yi aşmıştı. ABD ham petrolü, geçen yılki yüzde 55’lik artışın ardından 2022’de yüzde 4,1 yükselme yolunda. Pandeminin talebi vurması nedeniyle 2020’de fiyatlar düşmüştü.

GCM Yatırım Banner

Analistler 2023 için Temkinli

ING analisti Ewa Manthey, artan volatiliteye ve yüksek fiyatlara yol açan arz riskleri ile emtia piyasaları için olağanüstü bir yılın geride kaldığını söyledi. Gelecek yıl için çok fazla oynaklığın olacağı başka bir belirsizlik yılı olacağını sözlerine ekledi.

OANDA aracı kurumu analisti Craig Erlam, “Yatırımcılar 2023’e temkinli bir zihniyetle, daha fazla faiz artırımına hazırlıklı olarak ve dünya çapında durgunluk beklentisiyle giriyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

CMC Markets analisti Leon Li, yıl sonu tatil seyahatlerindeki artış ve Rusya’nın ham petrol ve petrol ürünü satışlarını yasaklaması destekleyici olmakla birlikte, arz sıkışıklığının önümüzdeki yıl kötüleşen ekonomik ortam nedeniyle azalan tüketimle dengeleneceğini söyledi.

Küresel işsizlik oranının 2023’te hızla artmasını ve enerji talebini sınırlamasını bekleyen analist, bu nedenle, petrol fiyatlarının gelecek yıl 60 dolara düşebileceğin belirtti.

Petrolün 2022’nin ikinci yarısındaki düşüşü, merkez bankalarının enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükselterek ABD dolarını yükseltmesiyle geldi. Bu, dolar cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha maliyetli bir yatırım haline getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.