Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Zengini Irak Elektrikte Türkiye’ye Yöneldi

Elektrik kesintileriyle boğuşan Irak; Katar ve Suudi Arabistan’ın yanında Türkiye’den de ithalat yapmaya hazırlanıyor. Ayrıntılar şöyle…
Petrol Zengini Irak Elektrikte Türkiye’ye Yöneldi
HABER GİRİŞ

Irak’ta elektrik sıkıntısı yetersiz altyapı, tüketimin artması, yolsuzluklar ve yönetim sorunu gibi nedenlerle 30 yıldan fazla süredir devam ediyor.

Dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip ülkelerden biri olmasına karşın, elektrik ihtiyacında dışa bağımlı olmak zorunda. 2021 verilerine göre 142,5 milyon varille, dünyanın beşinci en büyük ham petrol rezervine sahip. İlk sırada 300 milyon varille Venezuela yer alıyor.

AA’nın haberine göre Irak Türkiye’den 500 megavat elektrik ithal edecek.
IEA Irak Elektrik Arz-Talep Dengesi
Kaynak: IEA

Irak Elektrik Bakanlığı’nı geçici olarak sürdüren Adil Kerim, elektrik yetersizliğinin giderilmesi için Türkiye’den destek alacaklarını söyledi. Aktarılan bilgiye göre Katar’dan gaz alımı görüşmeleri de sürüyor. Kerim açıklamasında 12 – 15 ay içerisinde Katar’dan gaz alımı konusunun tamamlanmış olabileceğini belirtti.

Bunun yanında Suudi Arabistan ile de elektrik anlaşması imzalandığını söyledi. Bu ülkeden önce 500, ardından 1000 megavatlık elektrik alınacak. İran’dan 8 milyon metreküp gaz geldiğini dile getiren Kerim, elektrik üretimi için yeterli olmadığını aktardı.

Ülkenin birçok yerinde günde ortalama 3-5 saat arasında elektrik verilemediğini, çözüm amaçlı kullanılan jeneratörlerin ise hastalıkları ve çevre kirliliğini artırdığını anlattı.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2019 raporunda “Artan elektrik talebi ve yoğun yaz aylarında daha fazla soğutma ihtiyacı tarafından teşvik edildiğinden, Irak’taki elektrik kesintileri çoğu hane için günlük bir olay olmaya devam ediyor.” ifadesine yer vermişti.

Irak Neden Elektrik Kesintisi Yaşıyor?

1990 yılından bu yana kronik bir hale gelen sorunun ana kaynağı yetersiz üretim. Her geçen gün artan nüfus da eklenince, talebi karşılaması da imkansız hale geliyor.

Bunun yanında yönetim kısmında yaşanan aksaklıklar bir başka etken. Irak, İran’dan aldığı elektrik ve doğal gaz borçlarını dönem dönem ödeyemiyor. Bu da kaynağın tek bir yere bağlı olması nedeniyle, kesinti yaşanmasına yol açıyor.

Bu noktada Irak’ın elektrik temininde diğer Körfez ülkelerine de yönelmesi gerektiğinde fikir birliği hakim. Terör örgütlerinin elektrik şebekelerine düzenlediği saldırılar da enerjide erişim sorunu oluşturuyor.

Bu durum artık toplumsal bir soruna dönüşürken, 1980’li yıllarda İran-Irak arasında yaşanan savaş sonrası hasar gören altyapılar da elektrik kesintisinin bir başka sebebi olarak öne çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.