Paylaşım

Petrol Yükselişini En Yükseğe Taşır mı?


 

ABD’deki sondaj kuleleri sayısındaki azalma sebebiyle yükselişini sürdüren petrol, kaya gazı petrolü üretiminde yavaşlama olduğu söylentileri üzerine 2015’in en yüksek seviyesini gördü. İşte petrol piyasasındaki gelişmelerden son haberler…

Petrol ABD’deki kaya gazı petrolündeki patlamanın yavaşladığına dair ortaya çıkan söylentiler üzerine 2015 yılının zirvesine çıktı.

ABD’deki Energy Information Administration verileri; geçen hafta ham petroldeki arzın Ocak ayından bu yana en düşük seviyede arttığını, North Dakota’daki Bakken gibi rezervlerindeki üretimin ise Mart ayında azalacağını bildirdi. Bu verilere göre ABD’de petrol üretimi geçen hafta 20,000 varil düştü ve 9.4 milyon varile geriledi. Energy Information Administration kaya petrolü üretiminin, Mayıs ayında düşeceğini ve 2013’ten bu yana ilk kez yavaşlayacağını belirtti.

Sydney’deki Ayers Alliance Securuties baş yatırım yetkilisi Jonathan Barrant EIA’nın kaya petrolü üretimindeki tahminlerinin trend fiyatlarındaki yükselişin süreceğini işaret ettiğini belirtti.

Petrol vadelileri dün % 5.8 yükseldi. Bu artışıyla yükselişini beşinci güne taşımış oldu. Şu an ise New York’ta yatay bir seyir izliyor.

ABD’de hizmet veren sondaj kuleleri sayısındaki azalma sebebiyle ülkede üretimin yavaşlaması ve küresel arz fazlasının hafifleyeceği tahminleri üzerine petrol yükselişini sürdürdü. 8 Nisan’dan bu yana yaklaşık % 12’lik bir artış gerçekleştirdi.

Mayıs vadeli Batı Teksas (WTI) türü ham petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 1.61 dolar yükseldi ve varil başına 55.90 dolardan işlem gördü. Kontrat Çarşamba günü 3.10 dolar yükselerek 56.39 dolardan işlem gördü. Geldiği bu seviye ile Aralık’tan bu yana en yüksek kapanışını yapmış oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın % 51 altında seyrediyor.

Haziran vadeli Brent petrol kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 63.04 dolara indi. Çarşamba günü vadesi dolacak olan Mayıs vadeli kontrat ise 1.89 dolarlık bir artışla 60.32 dolara geldi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın