Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Petrol Fiyatlarındaki Sıçrama ile Değer Kaybediyor

Dolar kuru iyimser gelen enflasyon rakamlarına rağmen yükselişe geçerek 5,23’ü aştı. Uzmanlar TL’deki değer kaybının ana gerekçesi olarak petrol fiyatlarındaki yükselişi gösterdi.

Haftanın ilk işlem gününde takip edilen en önemli ekonomik veri, tüketici fiyat endeksi rakamları oldu. Bu sabah TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamları düşüş göstererek iyimser bir tablo çizerken, dolar kuru beklenen tepkiyi göstermedi.

Enflasyon sonrası 5,14’e kadar gerileyen kur, yönünü yukarı çevirerek önce 5,20’yi, daha sonra da 5,23’ü aştı. Saat 14:40 itibarıyla ise 5,2254 liradan işlem görüyor. Ekonomistler iyi gelen enflasyon rakamlarına rağmen Türk lirasının dolar karşısında negatif ayrışmasının nedenlerini değerlendirdi.

Enflasyon rakamları sonrası 5,14’a kadar gerileyen kur, bu seviyede kalıcı olamadı ve saat 13:30 sularında 5,2305’e çıktı.

Kasım ayı yıllık enflasyon rakamları 15 yılın zirvesi olan %25,24’ten %21,62’ye geriledi. Ekonomistlerin tahminlerinden iyi gelen rakamlar sevindirici oldu. 2019 yılının ilk aylarında %20 seviyelerinde gelmesi halinde aşağı yön algısının devam edeceğini belirten uzmanlar, kur ve faizlere olumlu etkilerinin daha net bir şekilde görüleceğini yorumladı.

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, enflasyondaki düşüşün ana faktörleri olarak; ev eşyası, ulaştırma, gıda, eğlence ve kültür gruplarındaki fiyatlardaki azalmaları gösterdi.

Peki, en önemli ekonomik sorun olarak görülen enflasyonda iyileşme sinyalleri alınmasına rağmen kur neden atağa geçti?

Bunun sebebi hiç kuşkusuz petrol fiyatlarındaki toparlanma. G20 Liderler Zirvesi’nde bir görüşme yapan ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bir süredir devam eden ticaret savaşlarına ara verilmesinde mutabakata vardı. Bu gelişme küresel piyasalarda yatırımcıların üzerindeki stresin azalmasını sağladı.

Bir süredir Türk lirası petroldeki sert düşüşlerin etkisinden destek buluyordu. Ancak petrol fiyatları söz konusu gelişmenin ardından yükselişe geçti. Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğu için petrolün pahalanması Türkiye ekonomisinin enerji faturasını artırırken, TL’nin değer kaybetmesine sebep oldu.

Uzmanlar, petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte TL üzerindeki iyimserliğin tersine döndüğünü yorumluyor.

Brent petrol varil başına 62 dolar, Batı Teksas türü petrol ise 53 dolardan işlem görüyor. Türkiye hariç neredeyse tüm ülkelerin petrolde ihracatçı konumunda olması, diğer gelişmekte olan para birimlerinin yanında TL’nin negatif ayrışmasına sebep oluyor.

Bankacılar petrol fiyatlarındaki yükselişin bugün yaşanan TL’deki düşüşte ana belirleyici olduğunu düşünüyor. Diğer taraftan seçim öncesinde bir faiz indirim riskinin oluştuğu, önümüzdeki dönemlerde TCMB’nin faiz kararlarının yakından takip edilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Analisti Nigel Rendell, TL’nin yeterince değer kazandığını ve bu durumun sona ermiş olabileceğini belirtti.

Nigel Rendell dolar kuru beklentisini paylaştığı değerlendirmesinde, kurun bu seviyelerde kalmaya devam edebileceğini, liranın daha fazla değer kazanması konusunda şüpheleri olduğunu söyledi. Enflasyonun düşük kalmaya devam etmesi için ise Merkez Bankası’nın faiz oranlarını var olan seviyelerde tutması gerektiğini dile getirdi.

DÖVİZ KURLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN

Nomura Piyasalar Ekonomisti İnan Demir ise yaptığı değerlendirmede; enflasyon görünümünün para politikasındaki gevşemeyi 2019’un ikinci yarısına ertelemesi gerektiğine dikkat çektiğini, ana fikirlerinin politika faizinin uzunca bir süre değişmeyeceği yönünde olduğunu, liradaki istikrarlı seyirle birlikte de erken bir faiz indirimi riskinin gündeme gelebileceğini sözlerine ekledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle