Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Yönünü Yukarı Çevirdi: 2 Ayın Zirvesini Gördü

Petrol fiyatları yeni haftada Orta Doğu’daki yüksek gerilimin etkisiyle yükselişini sürdürdü. Fiyatlar 2 ayın zirvesine ulaştı. Detaylar şöyle...
Petrol Yönünü Yukarı Çevirdi: 2 Ayın Zirvesini Gördü
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları, Bağımsızlık Günü tatili sırasında artan talep ve jeopolitik ile hava kaynaklı arz kesintisi riskleri nedeniyle son günlerde keskin bir şekilde yükseldi. Brent petrol varil fiyatı 86 dolara ulaştı. Ham petrol ise 83 dolarda işlem görüyor. Fiyatlar iki ayın en yüksek seviyesini temsil ediyor.

Ham petrol piyasaları, Çin’den gelen karışık ekonomik veriler ve ABD yakıt talebinin beklenenden düşük kalmasına rağmen gerginliği büyük ölçüde atlattı. Faiz oranlarına ilişkin bu haftaki yeni sinyaller öncesinde dolardaki güçlü seyir de ham petrolün yükselişini engelleyemedi.

Ham petrol günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bağımsızlık Günü haftasında seyahatlerde artış bekleniyor ve bu da ABD’de akaryakıt talebinin artacağına yönelik umutları artırıyor. Orta Doğu’daki gerginlikler, özellikle İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmalar, bölgedeki arz kesintisi riskini artırarak petrol fiyatlarını destekledi.

Yatırımcılar, Orta Doğu’dan gelen tedariklerin çatışmalar nedeniyle kesintiye uğrayacağı beklentisiyle ham petrole daha yüksek bir risk primi ekledi. Bunun yanında, Rusya-Ukrayna savaşı ve Ukrayna’nın Rusya’nın petrol altyapısını hedef alması da bu primi artırıyor.

Arzın daralması ihtimali, OPEC’in mevcut üretim kesintilerini sürdürmesiyle de güçlendi. Analistler, bu kesintilerin 2024’ün geri kalanında ham petrol piyasalarını önemli ölçüde daraltacağını tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.