Yatırım yapmaya başla!

Petrol Yeniden 30 Doların Üzerine Nasıl Tırmandı?

Petrol Yeniden 30 Doların Üzerine Nasıl Tırmandı?

Küresel arz fazlası ve yeni yılda İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının ardından üretimin artacağı endişesiyle petrol, son haftalarda sıkça son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına geriliyor. Geçtiğimiz hafta yeniden 30 doların altına gerileyen petrol, doların küresel çapta yaşadığı değer kaybından güç bularak yükselmişti. Petrolün dolar kayıplarından destek bularak yaşadığı değer kazanımına buradan bakabilirsiniz. Dün ise petrol, istihdam verileriyle doların küresel çapta kazandığı değerler sonrası düşüşe geçerek 30 dolar barajının altına gerilemişti. Ancak bugünkü işlemlerde petrol, yeniden 30 doların üzerine tırmanmayı başardı.

Petrolün bugün yeniden yükselişe geçerek 30 doların üzerine tırmanmasındaki en önemli neden ise Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı; ABD tarım dışı istihdam verilerinin gönderdiği karışık sinyaller sonrası küresel hisse senetlerinde görülen düşüş oldu. Küresel hisse senetlerinin sert düşüşünden destek bulan petrol, yeniden yükselişe geçerek 30 dolar barajını aşmayı başardı.

Vadeli petrol kontratları bugün New York’ta yüzde 2.1 oranında değer kazandı. Hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde ise vadeli petrol kontratları yüzde 3.9 oranında düşmüştü. Ancak petrol fiyatları bugün yükselmesine rağmen, küresel arz fazlası endişesinin hala hakim olduğu ortamda bu yıl yüzde 19 oranında aşağı yönlü seyrediyor.

“Petrol, ne zaman 30 doların altına gerilese güçlü bir sıçrama görüyoruz?”

Sydney’de Ayers Alliance Securities Şef Yatırım Yetkilisi Jonathan Barratt, istihdam verilerinin karışık sinyallerinin etkisiyle küresel piyasalarda görülen düşüşlerden destek bulan petrolün bugün yeniden 30 doların üzerine tırmanması hakkında görüş bildirdi. Barratt yaptığı değerlendirmede, petrol fiyatlarının 30 dolar civarında seyretmesinin sınır olduğunu söyledi. Açıklamasının devamında ise Barratt, petrolün ne zaman 30 doların altına gerilese yeniden güçlü bir sıçrama yaptığını belirtti. WTI’nin önümüzdeki günlerde izleyeceği seyir tablosuyla ilgili olarak ise Barratt, Batı Teksas Petolü’nün (WTI) bir süre daha 28 dolar ile 33 dolar arasında seyir edeceğini ifade etti.

Petrol piyasasında durum bugün şöyle seyrediyor;

Avrupa göstergesi olan Brent Petrolü bugünkü işlemlerde ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1.6 oranında değer kazandı. Bu yükselişiyle Brent Petrol bugün varil başına 33,40 dolar seviyesine kadar tırmanmış oldu. Hatırlanacağı üzere Brent Petrol dünkü işlemlerde yüzde 1,18 oranında değer kaybetmiş ve günü 32,88 dolar seviyelerinde tamamlamıştı.

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında bugün 61 sent civarında değer kazandı. WTI bugünkü yükselişiyle varil başına 30,30 dolar seviyelerine kadar tırmanmayı başardı. Ayrıca hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde WTI 1,20 dolar civarında düşmüş ve günü 29,69 dolar seviyelerinde tamamlamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum