Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Yeni Yılda Bir İlki Gerçekleştirdi!

Petrol Yeni Yılda Bir İlki Gerçekleştirdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları, yılbaşından bu yana ilk defa üstüste olumlu gelişmeler kaydetti. Petrol piyasasında bugünlerde oldukça önemli gelişmeler yaşanmakta. Petrol, haftanın son işlem gününde Aralık ayından bu yana ilk kez 40 dolar barajını aşmayı başararak önemli bir ralli gerçekleştirdi. Bilindiği üzere Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve Rusya arasında petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere yeni bir toplantının gerçekleşeceği geçtiğimiz günlerde netlik kazandı. Kaynaklara göre OPEC ve Rusya arasındaki yeni görüşme Nisan ayında yine Doha’da gerçekleşecek.

Hatırlanacağı üzere üretici ülkeler arasındaki ilk görüşme ise yaklaşık bir ay önce Doha’da gerçekleşmişti. Taraflar piyasaya yeniden dengeyi getirebilmek adına, petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere anlaştıklarını kamuoyuna açıklamışlardı. Ancak ilerleyen süreçte üretici ülkeler arasındaki güvensizlikten dolayı resmi imzalar bir türlü atılamamıştı. Putin ve Rusya’nın yeniden devreye girmesine olumlu yanıt veren OPEC ülkeleri, böylelikle yeniden masaya oturmaya karar verdi. Bu süreçte İran’ın tavrı ise çözülemez bir denklem yaratmakta. Bilindiği üzere uzun yıllardır İran’a uygulanan yaptırımlar yeni yılda rafa kaldırıldı. Böylelikle petrol piyasasına yeni bir güç gelmiş oldu. Ancak İran’ın üretim fazlası, petrol piyasasında tedirginlik yaratıyor. OPEC ve Rusya arasında gerçekleşecek görüşme öncesi İran, petrol üretimini dondurmayı düşünmediklerini açıklamıştı. İran’dan gelen açıklamanın ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan bu süreç içerisinde bilindiği üzere petrol yeni yılda sert düşüşler yaşadı. Petrol son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına sıklıkla geriledi. Petrol, yaşadığı bu sert düşüşün ardından son bir aydır önemli bir ralli gerçekleştiriyor. Ancak arz fazlası ortamı petrolün rallisi üzerinde hala bir baskı oluşturmaya yetiyor. OPEC ve Rusya arasında yeniden başlayacak görüşmelerden destek bulan petrol, tırmanışını hızlandırmıştı. Ancak petrolü asıl tırmandıran gelişme ise ABD’deki ham petrol üretimindeki düşüş oldu. Dün ABD Enerji Bilgi İdaresi resmi bir açıklama yaparak petrol üretim seviyesiyle ilgili çarpıcı veriler sundu. Açıklanan verilere göre ABD’deki ham petrol üretimi Kasım 2014 tarihinden bu yana ilk kez en düşük seviyesine kadar geriledi. Yaşanan bu gelişme sonrası petrol ise haftanın son işlem gününde Aralık ayından bu yana ilk kez 40 doların üzerine tırmanmayı başardı.

Petrol piyasasının bugünkü seyri şöyledi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında bugünkü işlemlerde yüzde 4 oranında değer kazandı. Böylelikle WTI haftanın son işlem gününde Aralık ayından bu yana ilk kez 40 dolar barajını aşarak, varil başına 40,01 dolar seviyesine tırmandı.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde yüzde 2.8 oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası Brent petrol haftanın son işlem gününde varil başına 41,46 dolar seviyelerine kadar tırmanmayı başardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar