Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Yatay Açılışın Ardından Üretim Artışı Baskısını Hissediyor

Ham petrolün varili 65 dolar üzerinde seyrederken, fiyatlar pandeminin seyri ve İran’ın üretimi artıracağı söylentileriyle çok fazla çıkış sağlayamıyor.
Petrol Yatay Açılışın Ardından Üretim Artışı Baskısını Hissediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları son üç haftayı kazançla tamamladı. 65,36 dolardan kapanan ABD türü ham petrol, 17 Mayıs işlemlerine yatay bir başlangıç yaparken, dar banttaki seyrini sürdürdü. Fiyatlar bir yandan talep iyimserliği, diğer yandan artan vakalar ve üretim söylentileri etkisini hissediyor.

Batı Teksas türü ham petrol saat 11.44’te %0,21 artışla 65,52 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 65,52 Dolar
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Yeni haftaya önceki kapanış seviyesine yakın başlayan ham petrol günün ilk yarısında 65,11 – 65,72 dolar arasında hareket etti. Analistler gün içerisinde 64,50 – 65,00 bölgesinin önemli seviyeler olduğunu belirtti. Bu bant üzerindeki dört saatlik kapanışlarda kazancın artması, altında ise düşüşün hızlanması bekleniyor.

Analistler İran’ın üretim konusunda alacağı muhtemel kararın fiyatlardaki yükselişi sınırlandırdığını aktarıyor. Edinilen bilgiye göre İran petrol üretimini artırma konusunda çalışmalar yapıyor. Ancak pandemi öncesindeki günlük üretim seviyesine ulaşması için en az 3 ayın geçeceği söyleniyor.

Bir yandan da artan Covid-19 vakaları önemli baskı unsuru olmaya devam ediyor. En büyük yakıt tüketicilerinden biri olan Hindistan’da günlük vakalar hala çok yüksek seyretmekte. Geçen hafta 69 dolar üzerine çıkan Brent petrol söz konusu gelişmelerle 68 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Venbey Yatırım sabah analizinde, “Teknik anlamda ham petrolde gün içi destek seviyeleri 64.50 $ ve 64.00 $ iken, direnç seviyeleri ise 65.80 $ ve 66.50 $ olarak karşımıza çıkıyor.” tahminlerine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu