Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolün Varili Venezuela Yaptırımları ile 52 Dolar Civarında

Petrol fiyatları ABD’nin Venezuela’nın petrol şirketi PDVSA’ya yönelik yaptırım kararı ile yükseldi. Ham petrol varil başına 52 dolar, Brent petrol ise 60 dolar civarından işlem görüyor.
Petrolün Varili Venezuela Yaptırımları ile 52 Dolar Civarında
Son Güncelleme: 
Yorum

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Venezuela’ya yönelik petrol yaptırımlarını duyurdu. Beyaz Saray’da yapılan basın toplantısında, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşrutiyetinin kabul edilmediği ve Venezuela devlet petrol şirketi olan PDVSA’ya yaptırım kararı alındığı açıklandı.

Beyaz Saray’dan yapılan duyuruya göre, söz konusu petrol şirketi ve onunla bağlantılı olan tüm varlıklar yaptırım listesine eklendi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Maduro’nun kendileri nezdinde artık hiçbir meşrutiyetinin kalmadığını ve geçici başkan olarak Juan Guaido’yu tanıdıklarını belirtti. Geçici başkan olarak atanan Juan Guaido’nun Maduro’yu devirebilmek için askerlerle görüştüğü ve darbe hazırlığında olduğu iddia edildi.

Steven Mnuchin de aynı yönde açıklamalar yaparak, bu karar doğrultusunda devletin petrol şirketi PDVSA’yı da yaptırım listesine eklediklerini belirtti. Bu şirketle iş yapan tüm bağlantıların da söz konusu yaptırımlara uyması gerektiği bildirildi.

Söz konusu yaptırımlar ile Venezuela’dan ABD’ye yapılan petrol ihracı durdurulacak.

Petrol fiyatları, yılın başından bu yana ralli yapmış durumda. Bu harekette OPEC ve ortaklarının Aralık ayında anlaşmaya vardığı üretim kısıntısı yapma kararının etkisi oldu. Uzmanlar fiyatlardaki yükselişin ABD’deki rekor üretim, stoklardaki artış ve ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminden dolayı sınırlı kaldığını ifade ediyor.

Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimler için Tıklayın

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Fatih, Venezuela’daki siyasi karmaşanın ham petrol piyasaları üzerinde nasıl bir etki yaratacağı konusunda belirsiz olduğunu söylerken, HI Investment & Future Corp. Emtia Analisti Sungchill Will Yun, söz konusu durumun fiyatlara etkisinin sınırlı olduğunu dile getirdi.

Venezuela yaptırımları ile dalgalanan ham petrol, varil başına 52 dolar yakınından işlem görüyor.

Fiyatlar küresel büyümenin yavaşlamasına yönelik endişeler ve ABD’nin Venezuela’nın petrol şirketine yaptırım kararı alması ile yükseldi. Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında 16 sent yükselerek 52,15 dolara çıktı. Kontrat dün kapanışı 51,99 dolardan yapmıştı. TSİ 10:14’te ise varil başına 52,3 dolardan işlem görüyor. Mart vadeli Brent petrolü de yukarı yönlü hareket ediyor. Pazartesi günü yaklaşık iki haftadır ilk kez 60 doların üzerini gören Brent petrol şu dakikalarda varil başına 60,14 dolardan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu