Yatırım yapmaya başla!

Bakan Bin Salman: Petrol Üretimi Eylül Sonunda Yeniden Aktif Olacak!

Suudiler, petrol üretiminin Eylül sonuna kadar yeniden aktif olacağını söylerken, Aramco halka arzının da yolda olduğunu söylediler.
Bakan Bin Salman: Petrol Üretimi Eylül Sonunda Yeniden Aktif Olacak!

Suudi petrol üretimi, Eylül ayının sonuna kadar yeniden aktif olacağını söyleyen Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, Cidde’de düzenlediği bir basın toplantısı düzenledi. Konuşmalarının ardından tarifteki en büyük sıçramasını yapan petrol fiyatları yüzde 6’dan fazla geri çekildi.

Dünyanın en büyük ham petrol işleme tesisi ve Suudi Arabistan’ın enerji endüstrisinin kalbi, Cumartesi günü drone saldırıları ile vuruldu. Saldırılar, ülkenin günlük ihracatının yarısından fazlasını da sildi.

Saldırı nedeniyle duran ham petrol üretiminin yüzde 50’sinin son iki gün içinde restore edildiğini belirten Bin Salman, üretim kapasitesinin Eylül ayı sonuna kadar günlük 11 milyon varil ham petrol seviyesine ulaşacağını ekledi. Kasım sonunda ise bu rakamın günlük 12 milyon varile yükseleceğini belirtti.

Krallığın ham ihracatının azalmayacağını söyleyen bakan, bunun yerine ihracat taahhütlerini yerine getirmek için stokları kullanacağını söyledi. Bin Salman ise petrol rafinerisini tam kapasiteye geri getirme sürecinde olduklarını ifade etti.

Bakan, şirketin bu ay ham petrol rezervlerinden faydalanarak müşterilerine verdiği tüm taahhütleri yerine getireceğini de söyledi.

Suudi devlet petrol devi Aramco Başkanı Yasir el-Rumayyan ise demeçte bakanın yanındaydı ve ilk halka arz işlemlerinin hızla devam edeceğini belirtti.

El-Rumayyan, “Halka arz, Suudi Arabistan hükümeti ve hissedarın taahhüdüdür. Halka arzın devam edeceğini düşünüyoruz, hiçbir şeyi durdurmayacağız. Bu, şirketi halka duyurmak konusunda bizi daha da sağlamlaştıracak, bu yüzden önümüzdeki 12 ay içerisinde pazar fırsatına göre hazır olacağımızı düşünüyorum,” dedi.

Krallık, Aramco’nun bu yıl yerel borsada yüzde 1’inin ve 2020’de yüzde 1’ini halka açmayı düşünüyor. İkincil halka arzın ise yabancı bir borsada olması muhtemel görünüyor.

Saldırılar Küresel Petrol Arzını Tehdit Ediyor

Saldırılar Küresel Petrol Arzını Tehdit EdiyorSuudi Arabistan’ın Doğu iş sahası Abqaiq ve en büyük ikinci sahası Khurais, Cumartesi günü günlük 5,7 milyon varillik ham petrol üretimini durduran bir yangına maruz kaldı. Bu miktar, krallığın günlük ihracatının yarısından fazlası ve dünyadaki günlük ham petrol üretiminin yaklaşık yüzde 5’ini temsil ediyor.

Saudi Aramco CEO’Su Amin Nasser, düzenlenen basın toplantısında petrol saldırılarının çok büyük olmasına rağmen şirketin kapasitesini geri kazanabileceğini ifade etti. Nasser, Aramco’nun yerel rafinerilerinin önümüzdeki birkaç gün içinde yedeklerini telafi edebileceğini belirtti.

Abqaiq, dünyanın en büyük petrol işleme tesisi ve günlük 7 milyon varilden fazla işleme kapasitesine sahip ham petrol sabitleme tesisidir.

Khurais ise günlük 1,5 milyon varil civarında pompalama kapasitesine sahiptir. Nasser, Abqaiq tesisindeki 10 yangının 7 saat içinde söndürüldüğünü söyledi.

Bin Salman, “Bütün dünyada böylesine yıkıcı bir saldırı geçirmiş ve anka kuşu gibi çıkan bir şirketi nerede bulacaksınız?” ifadelerini kullanırken, izleyiciler tarafından alkışlandı.

Ağustos’ta Günlük 9,85 Milyon Varil Petrol Üretti

Ağustos'ta Günlük 9,85 Milyon Varil Petrol ÜrettiAğustos ayında Suudi Arabistan, küresel düşük talep ortamında ham petrol fiyatlarını artırmak için diğer OPEC üyeleri ve OPEC üyesi olmayan ülkelerle koordineli bir üretim azaltma hedefinin altında, günlük 9,85 milyon varil üretim gerçekleştirdi.

Jeopolitik risk primi piyasalara geri dönerken, bazı enerji uzmanları ham petrol stoklarını düşürme ihtiyacından dolayı daha uzun vadeli bir görünüm kazanacağına inandığını belirtti.

Fiyat görünümü ve Aramco’nun merakla beklenen ilk halka arzına olan yatırımcı güveni, Suudilerin tam üretim kapasitesini ne kadar hızlı geri kazanabileceğin bağlı.

S&P Global’in önde gelen bir analisti Pazartesi günü yaptığı açıklamada, saldırının dünyanın yedek petrol kapasitesini etkin bir şekilde yok ettiğini söylemişti.

2015 yılından bu yana Suudilerle savaşan Yemen’deki Husi isyancıları saldırının sorumluluğunu üstlenirken, çok sayıda yetkili ve analist Tahran’a işaret etti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter aracılığıyla İran’ı saldırı için suçladı ve “İran şimdi dünyanın enerji arzına eşi benzeri görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen’nden geldiğine dair bir kanıt yok,” dedi.

Tahran ise tüm suçlamaları, anlamsız ve absürt olarak yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum