Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Petrol Üretiminde Artış Miktarının Etkileri Değerlendiriliyor

Petrol piyasasında, Cuma günü Viyana'da yapılacak olan toplantıdan çıkacak olan kararlar tartışılırken, asıl sorunun üretimi artırılacak olan miktar olduğu belirtildi.

Petrol fiyatları, üretim artışı tartışmaları ile dalgalı bir seyir izliyor. Türkiye saati ile 12:30’da Brent petrol varil başına 75,44 dolardan, ham petrol 65,11 dolardan işlem görüyor. Uzmanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Cuma günü, Viyana’da yapacağı toplantıda üretim artırma kararına kesin gözüyle bakarken, asıl sorunun artış miktarı olduğunu ifade ediyor.

Üretimin artırılması halinde birkaç hafta içerisinde, fiyatların yeniden yükselişe geçeceği belirtildi.

Londra’daki Energy Aspect’in Jeopolitik Analisti Riccardo Fabiani, OPEC’in Cuma günkü toplantısında büyük ihtimalle üretimi artırma kararı alacağını söyledi. Günlük 500 bin varil veya daha az artırılma kararının çıkması halinde, piyasaların bunu çok kısa bir süre içerisinde sindireceği, yüksek talep ve düşük arz nedeniyle fiyatların yeniden yükselişe geçeceğini öngörüyor.

İran ve Cezayir gibi OPEC ülkelerinin üretim artırma kararına karşı olduğu belirtildi.

Fabiani, Viyana’da alınacak kararın yıl sonunda süresi dolacak üretim kısıntısı anlaşmasının iptali anlamına gelmediğini ve anlaşmadaki kotaların revize edilebileceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Rusya’nın OPEC ve üye olmayan ülkelerin toplam üretim miktarı günlük ortalama 1,5 milyon varil yükseltmesini teklif ettiğini, Suudi Arabistan ve bazı OPEC ülkelerinin günlük ortalama 300 – 600 bin varil üretim yapılması gerektiğini istediğini hatırlattı.

Price Futures Group analistlerinden Phil Flynn, günlük 1,5 milyon varillik artışın piyasalar tarafından bir kısmının fiyatlandığını söyledi.

İran, Irak ve Venezuela’nın ham petrol üretim miktarının artırılmasına karşı olduğunu belirten Flynn, “Suudi Arabistan ve Rusya’nın birlik ve dayanışma göstermek için toplam üretim miktarını günlük ortalama 1 milyon varil arttırma konusunda hemfikir olacağına inanıyorum.” dedi. Eğer üretim artırılmasına karar verilirse, ilk başlarda kısa bir dönem satış pozisyonu oluşacağını fakat daha sonra piyasalarda geri sıçrama yaşanacağını ve fiyatların yükseleceğini sözlerine ekledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle