Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Üretim Kısıntısı Belirsizliği ile Aşağı Yönlü Seyrediyor

Petrol fiyatları artan ABD üretimi ve OPEC’in üretim kısıntısı konusunda belirsizlik yaşaması ile düşüşe geçti. Petrol piyasasındaki son gelişmeler şöyle…
Petrol Fiyatları Üretim Kısıntısı Belirsizliği ile Aşağı Yönlü Seyrediyor

OPEC ve ortakları geçtiğimiz hafta Viyana’da yapılan toplantıda petrol piyasasının yeniden dengeye kavuşabilmesi için günlük 1,2 milyon varillik üretim kısıntısı yapılmasına karar verdi. 2019 yılının ilk altı ayında yapılması planlanan bu kısıntı kararından sonra petrol fiyatları sıçradı.

Ancak OPEC verileri piyasanın yeniden dengelenmesi için daha fazla üretim kısıntısına ihtiyaç olabileceğini ortay koydu. Piyasa uzmanları söz konusu rakamları değerlendirirken, meydana gelen belirsizlik ortamı petrol fiyatlarını aşağı çekti.

Petrol fiyatları üretim kısıntısı belirsizliği ve ABD üretimi ile varil başına 52 dolarda seyrediyor.

OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına dair belirsizliğin sürmesi, bunun yanında ABD’de ham petrol üretimindeki artış ve talebin zayıflamasına yönelik işaretlerin alınması petrol fiyatlarının düşmesine yol açtı.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü Nymex piyasasında 18 sent düştü. Kasım ayının ikinci yarısından bu yana ilk kez haftalık kayba yönelen ham petrol 52,58 dolara kadar geriledi. TSİ 12:38’de ise varil başına 52,86 dolardan işlem görüyor. Şubat vadeli Brent petrolde ise 41 sent düşüş yaşandı. Dün kapanışını 61,45 dolardan yapan Brent tipi petrol şu dakikalarda 60,86 dolardan işlem görüyor.

Ham petrol fiyatları OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı kararını değerlendirmeleri ile 2017 yılının başından bu yana en dar banda girdi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) OPEC ve üye devletlerinden kaynaklanan planlı kesintilerin, 2019’un ikinci çeyreğinde düşmesini beklediğini belitti. ABD’de petrol arama şirketlerinin gelecek yıl için harcamaları artarken, üretimin günlük 12 milyon varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu şekilde ABD’nin petrol piyasalarındaki hakimiyetinin daha da artacağı yorumlanıyor. Oanda Corp. Asya Pasifik İşlem Müdürü Stephen Innes, OPEC arzında daha büyük çaplı bir düşüşe neden olabilecek kesintilerin, üretim kısıntılarını ikiye katlayabilecek faktörler arasında olduğunu düşüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum