Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklenen Oldu: Petrol Üretim Kısıntısı Kararı 9 Aya Uzatıldı

Venezuela Petrol Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Konferansı Başkanı Manuel Quevedo, OPEC 176. Olağan Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısında bazı açıklamalar yaptı. Petrol üretim kısıtlamasını 9 ay daha uzatma kararı alındığı öğrenildi.
Beklenen Oldu: Petrol Üretim Kısıntısı Kararı 9 Aya Uzatıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte geçtiğimiz yılın Aralık ayında OPEC ile OPEC dışı bazı ülkeler (Rusya başta olmak üzere) günlük petrol üretimini azaltma kararı almıştı. Bu kararın uzatılıp uzatılmayacağını görüşmek üzere, Avusturya’nın başkenti Viyana’da OPEC 176. Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Önceki gün, üretim azaltma kararının uzatılacağı zaten muhtemel görünüyordu. Beklenen dışında bir gelişme gerçekleşmedi.

Toplantı OPEC Genel Merkezi’nde yapıldı. OPEC üyesi 14 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının katıldığı bu toplantının ardından Venezuela Petrol Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Konferansı Başkanı Manuel Quevedo durum değerlendirmesi yaptı.

Manuel Quevedo, geçtiğimiz yılın Aralık ayında alınan ve OPEC ile OPEC dışı bazı ülkelerin günlük petrol üretimini kısıtlamasını kapsayan kararın 9 ay daha uzatıldığını bildirdi.

Venezuela Petrol Bakanı Manuel QuevedoPek çok ülkeyi ilgilendiren bu önemli toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında görüşlerini bildiren Quevedo, görüşmenin uzun ve verimli geçtiğini açıkladı. “(Petrol üretimini azaltma kararını) 9 ay uzatma kararı aldığımızı memnuniyetle açıklamak isterim.” dedi.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Alınan bu azaltma kararıyla birlikte petrolde günlük 1.2 milyon varillik üretim kesintisi yapılacağı tahmin ediliyor. Quevedo, egemen ülke ekonomilerine saldırmak için petrol pazarlarının kullanılmasına da tepki gösterdi.

OPEC dışı ülkelerde en başta yer alan Rusya ile yarın yapılacak görüşmenin ardından her iki tarafın oluşturduğu iş birliğinin sürdürüleceği belirtildi.

Rusya OPEC Dışı Ülkelerde En Başta Yer AlıyorHafta sonu gerçekleştiren ve gündemden düşmeyen G-20 Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başkan Trump ve Muhammed bin Salman ile görüşmüştü. Putin bu esnada Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Salman ile petrol üretim kısıtı konusunda OPEC anlaşmasını 6 aydan 9 aya çıkardıklarını belirtmişti.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, alınan bu kararın arkasında G-20’deki önemli görüşmelerin belirleyici olduğuna dikkat çekti. Ayrıca ABD-Çin ve Rusya-Suudi Arabistan görüşmesinin küresel pazarda tansiyonu düşürdüğünü açıkladı.

Halid el-Falih, petrol üretim kısıtlamasının 9 ay daha uzatma kararının OPEC’e üye olan bütün ülkeler tarafından ortak kararlaştırıldığını belirtti, OPEC dışı ülkelerin de aynı kararı alacağına inandığını söyledi.

Halid el-FalihOPEC 176. Olağan Toplantısı’nda alınan kararların yer aldığı metinde, 9 aya uzatılan petrol üretim kısıtlama kararının 31 Mart 2020 tarihine kadar geçerli olacağı bilgisi bulunuyor. Şimdi ise gözler bir sonraki OPEC toplantısını yapılacağı 5 Aralık 2019 tarihinde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu