Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Üretim Endişelerinin Azalmasıyla 78 Dolarda İstikrar Kazanıyor

Ham petrol vadeli işlemleri, Libya ve Kazakistan'da üretimin yeniden başlamasıyla önceki seansta düştükten sonra bugün 78 dolar seviyelerinde sabitlendi.
Petrol Üretim Endişelerinin Azalmasıyla 78 Dolarda İstikrar Kazanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol, üretim ve Omicron faktörleriyle yönlendirilmeye devam ediyor. Dün en son 78,42 dolarda işlem gören ham petrol, 11 Ocak seansına yatay başladı. Açılışın ardından hafif yükselmeye çalışsa da ilk 4 saatlik kapanış sonunda 78,36 dolara geriledi.

Buradan aldığı destekle yeniden yükselen emtia, 78,93 dolarda dirençle karşılaşıp kazançlarını verdi. 78,8 dolar civarında istikrar kazanan petrol, yüzde 0,50 üzeri artıda fiyatlanmaya başladı.

Yazım itibarıyla hareket aralığı 78,33 – 78,93 dolar olan petrol, Libya ve Kazakistan‘da üretimin yeniden başlamasıyla geçen haftaki yaklaşık 2 ayın yüksek seviyelerinden geri çekildi.
Petrol 78,8 Dolar İstikrarlı
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Petrol son verilere göre haftalık bazda yüzde 2,3 artarken aylık yüzde 9,5 değerlendi. Yıllık bazda ise yüzde 51 artış gösterdi.

Libya’da üretim, büyük bir boru hattındaki bakımın tamamlanmasının ardından günlük 900 bin varile yükselirken, arz sıkıntılarının olduğu Kazakistan’da üretimin bir kısmı yeniden başladı. Omicron varyantının tetiklediği talep endişeleri de duyarlılığı olumsuz etkiledi.

Yine de artan küresel talep ve OPEC ittifakının beklenenden düşük arz eklemeleri nedeniyle petrol fiyatları geçen hafta ulaştığı 80,47 dolarlık 7 haftanın en yüksek seviyesinden uzaklaşmadı.

GCM Yatırım uzmanları petrol için önemli seviyeleri 78 – 79 dolar bölgesinde gösterirken 79 üzerinde fiyatlamaların yükseliş, 78 altındaki fiyatlamaların düşüş isteğine işaret edebileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%